Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Kolejkowo we Wrocławiu – magiczny świat miniatur na Dolnym Śląsku

Kolejkowo we Wrocławiu – magiczny świat miniatur na Dolnym Śląsku

Kolejkowo we Wrocławiu to prawdziwa perła wśród atrakcji turystycznych miasta. To największa w Polsce makieta kolejowa, która zachwyca precyzją i dbałością o najmniejsze detale. Na ponad 700 metrach kwadratowych powstały najbardziej znane miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, wzbudzając zachwyt i fascynację odwiedzających.

Miniaturowy świat na 700 metrach kwadratowych – największa makieta kolejowa w Polsce

Kolejkowo to niezwykła wystawa, która oddaje w skali miniaturowej rzeczywistość Dolnego Śląska. Znajdziemy tu wierne odwzorowania najważniejszych miejsc we Wrocławiu, takich jak Wrocławski Rynek z kamienicami i ratuszem, czy Dworzec Świebodzki. Nie brakuje także miniaturowych bloków i charakterystycznych „sedesowców” z okolic Placu Grunwaldzkiego. Wychodząc poza tereny miejskie, możemy zobaczyć fragmenty Dolnego Śląska, m.in. obserwatorium na Śnieżce czy schronisko „Szwajcarka” z Rudaw Janowickich.

Ruchome pociągi i tramwaje

Rzeczywisty ruch to jedna z największych atrakcji Kolejkowa. Na ponad 700 metrach torów jeździ kilkanaście pociągów, zarówno nowoczesnych, jak i zabytkowych składów. Tramwaj w biało-czerwonych barwach, nawiązujący do czasów przedwojennych miasta, przejeżdża w pobliżu wrocławskiego Rynku, dodając makiecie autentycznego klimatu.

kolejkowo miniatury

Kolejkowo imponuje liczbą detali i miniaturowych elementów. Na wystawie znajdziemy aż 242 budynki, wiadukty, tunele, wiatrak, wodospad oraz dom w budowie z pełną ekipą budowlańców i sprzętem. Na 700 metrach kwadratowych rozmieszczono ponad 4500 figurek ludzi i zwierząt oraz 280 pojazdów, w tym radiowóz na sygnale, taksówki, wozy strażackie i wiele innych.

Makietę tworzyli pasjonaci i profesjonaliści

Kolejkowo to owoc pracy 20 utalentowanych modelarzy, których misterna praca trwała przez wiele lat. Każdy detal został starannie przygotowany na podstawie dokumentacji, fotografii, szkiców i specjalistycznych pomiarów. W efekcie powstał niezwykle wierny odwzorowanie rzeczywistości, które przyciąga uwagę zwiedzających i wciąga ich w magiczny świat miniaturowych krajobrazów.

Życie toczy się jak w rzeczywistości

Kolejkowo to nie tylko statyczna wystawa, ale także miejsce, gdzie życie toczy się jak w prawdziwym świecie. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje codzienne życie, pracują na budowie, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, spacerują po mieście i robią zakupy. Ożywiona miniaturowa rzeczywistość zmienia się z dnia na noc, ukazując różne aspekty dnia i nocy. Wieczorne zapalające się światła w malutkich mieszkaniach i hotelach dodają wieczorom uroku.

Kolejkowo Wrocław – znane osobistości

Na Kolejkowie można także spotkać znane osobistości, które zostały odwzorowane w miniaturowej skali. Przed dokładnie odtworzonym modelem miejskiego ratusza możemy zobaczyć prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka udzielającego wywiadu. W okolicach Dworca Świebodzkiego stoi ekipa TVN, która realizuje popularny show, a łatwo rozpoznamy prowadzących – Marcina Prokopa i Szymona Hołownię. Miłośnicy piłki nożnej z pewnością ucieszą się, gdy dostrzegą miniaturowych kibiców Śląska Wrocław z klubowymi szalikami oraz zawodników wrocławskiej drużyny.

Interaktywne przyciski i złote rybki

W Kolejkowie czekają na nas także interaktywne atrakcje. Testowanie przycisków sprawia, że dźwigi zaczynają pracować, a złote rybki przemawiają, dając zwiedzającym jeszcze więcej radości.

Nieustanny ruch i rozwój Kolejkowa

Makieta kolejowa Kolejkowo to żywe dzieło sztuki, które ciągle się rozwija. Regularnie dodawane są nowe elementy, aby jak najwierniej oddać rzeczywistość Dolnego Śląska. Modelarze pracują nad kolejnymi miniaturowymi budowlami i detalem, aby dostarczyć zwiedzającym jeszcze więcej atrakcji i wrażeń.

Bilety i cennik

Aby w pełni cieszyć się magią Kolejkowa, warto zaplanować wizytę i poznać cennik biletów na rok 2023:

Bilet normalny (indywidualny): 37 zł
Bilet ulgowy (indywidualny): 30 zł
Zniżki z kartami „Nasz Wrocław” i „Nasz Wrocław MAX” są dostępne w kasie.

Kolejkowo to atrakcja, którą warto odwiedzić nie tylko dla miłośników kolei, ale dla wszystkich, którzy pragną przenieść się w magiczny świat miniaturowych krajobrazów i wciągnąć się w fascynujący świat rzeczywistości w skali 1:87. To miejsce, gdzie odnajdą się zarówno dorośli, jak i dzieci, odkrywając urok i niepowtarzalność tej unikatowej wystawy.

Godziny otwarcia dla zwiedzających 

Kolejkowo to magiczne miejsce, które możecie odwiedzać przez cały rok, bez względu na dzień czy porę roku. Drzwi są otwarte przez 365 dni w roku, łącznie ze świętami, dniami wolnymi od pracy oraz niedzielami, także tymi niehandlowymi. 

sky tower wrocław

Zwiedzanie tego magicznego miejsca to wyjątkowe przeżycie, które trwa zazwyczaj około 1,5 godziny. Jest możliwość zakupu biletów online. Dzięki tej opcji możecie wybrać dogodną dla Was datę i godzinę wejścia na wystawę, unikając oczekiwania w kolejce przy kasie. Wystarczy kilka kliknięć, by przenieść się do świata Kolejkowa!

Miniaturowa skala – ogromne emocje w Kolejkowie

Kolejkowo Wrocław to nie tylko makieta kolejowa, to magiczny świat pełen detali, życia i fascynujących historii. Odwiedzając to miejsce, przenosimy się w czasie i przestrzeni, podziwiając piękno Dolnego Śląska w skali miniaturowej. To niezapomniana podróż przez najważniejsze miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, która zachwyci każdego. Kolejkowo to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta, której urok trudno opisać słowami – trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy!