Gdy je tworzono, ówczesna technologia produkcji neonów nie była zbyt zaawansowana. Jednak te wypełnione gazem szklane rurki, często mrugające do przechodniów z fasad budynków, już wtedy były czymś unikalnym. Po zmroku nawet najbardziej szara ulica potrafiła zmienić się w miejsce zjawiskowe, dzięki czemu, choć na kilka godzin można było oderwać wzrok od nieciekawych fasad o identycznym wyglądzie. I pewnie to wrażenie było źródłem inspiracji dla założyciela galerii neonów przy ulicy Ruskiej we Wrocławiu. Sentyment do wizerunku dawnych wrocławskich ulic spowodował, że w samym sercu miasta funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju „muzeum” świetlnych reklam. Będąc we Wrocławiu koniecznie odwiedź Neon Side Wrocław.
Pierwszy neon — przeznaczony na złom szyld sklepu cukierniczego
Od tego neonu zaczęła się historia wrocławskiej galerii Neon Side. W 2005 roku student Tomasz Kosmalski postanowił uratować przed zniszczeniem szyld dawnego sklepu cukierniczego z ul. Nowowiejskiej. Zaledwie 100 zł wystarczyło, aby rozpocząć jedną z ciekawszych historii współczesnego Wrocławia.
Ten z pozoru mało znaczący gest okazał się początkiem neonowej kolekcji i przyczyną, dla której turyści tak chętnie odwiedzają w nocy centrum Wrocławia. Wkrótce ruszyła fundacja, która zajęła się ratowaniem podobnych reklam świetlnych odchodzących do lamusa, a pomysł wyeksponowania ich w przestrzeni ulicznej powstał praktycznie od razu.
Galeria Neon Side Wrocław
Galeria Neon Side to bardzo ciekawe miejsce na mapie Wrocławia. Tutaj dom znalazło kilkadziesiąt świecących reklam z wrocławskich ulic. Część z nich reklamuje nieistniejące już firmy. Ząb czasu nadgryzł niektóre egzemplarze na tyle, że trzeba je było przed zainstalowaniem odnowić lub zmienić nieco ich stylistykę. Mimo drobnych zmian i zupełnie nowego miejsca ekspozycji galeria neonów tworzy coś w rodzaju muzealnej wystawy.
Co ciekawe, miejsce, w którym eksponowane są kolorowe neony to miejsce, gdzie przez kilkadziesiąt lat działało przedsiębiorstwo Reklama, jeden z najbardziej znanych wrocławskich twórców neonów. Sporą część kolekcji stanowią prace, które powstały na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Panowała wtedy moda na nocne rozświetlanie miejsc, które za dnia były niczym niewyróżniającymi się szarymi murami.
Galeria neonów — miejsce kulturalnych spotkań
Wrocławskie neony stały się pretekstem do rozszerzenia działalności kulturalnej w tej części Wrocławia. To tutaj odbywają się liczne spotkania twórcze, działają organizacje kulturalne, a swoje występy mają zespoły muzyczne. Serwisy regionalne co rusz rozpisują się o nowych ciekawych inicjatywach kulturalnych, które swój dom znalazły właśnie przy ul. Ruskiej. Ten swoisty hub kulturalny z przyjemnością odwiedzają artyści, teatry, a także liczne organizacje pozarządowe.
Jakie kolorowe neony zobaczysz w podwórku przy ulicy Ruskiej 46 c
Gdy wybierzesz się tutaj wieczorem, Twoim oczom ukaże się kilkadziesiąt kolorowych neonów, które niegdyś reklamowały usługi wrocławskich przedsiębiorców. Są tutaj reklamy świetlne sklepów, kin, restauracji, mniejszych i większych firm, a nawet domów handlowych.
Możesz zrobić sobie selfie na tle reklamy świetlnej Grand Hotelu, czy ogromnego, zielonego ELAM z Zakładów Automatyki z ul. Chorwackiej. To jeden z trzech neonowych olbrzymów kolekcji, zaraz obok neonu Tricot i napisów z hal peronowych dworca Wrocław Główny.
W kolekcji znajdują się również neony dwóch sklepów Społem z ul. Powstańców Śląskich — Rumcajs i Hanka. Gdy jakiś czas temu budynki dawnych sklepów przejął pewien popularny dyskont, oczywistością dla fundacji Neon Side Wrocław było zaopiekowanie się pamiątkami po modzie na czechosłowacką bajkę. Sentyment zresztą łączy się z niemal każdym przedmiotem w galerii. Gdy okolicę po zmroku rozjaśnia kilkadziesiąt barwnych napisów, galeria robi wrażenie na wszystkich odwiedzających.
Jeśli galeria neonów w podwórku to za mało, wybierz się na spacer po Śródmieściu szlakiem wrocławskich reklam świetlnych. Neon Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta w formie eleganckiego odręcznego pisma, neony nad kasami biletowymi Dworca Głównego PKP, czy reklama PZU z placu Kościuszki. Koniecznie zobacz jeden z najsłynniejszych wrocławskich neonów — spory napis “Dobry wieczór we Wrocławiu” z 1960 roku.
Wrocławskie neony — ważna część historii miasta
Skąd we Wrocławiu tak duże zainteresowanie kolorową reklamą? Być może masowe tworzenie neonów zaczęło się od sympatycznej postaci uchylającej kapelusza i witającej gości w mieście kwiatkiem w ręce. Pierwszy tak dużych rozmiarów neon w mieście był zawsze życzliwie oceniany przez odwiedzających Wrocław.
Jego twórca, Janusz Tarantowicz, prawdopodobnie nie spodziewał się, że podobny projekt stanie się jednym z symboli miasta. Sporą część wrocławskich neonów zaprojektował znany wrocławski artysta, Jerzy Werszler. Duży wkład w tworzenie reklam świetlnych miało przedsiębiorstwo Reklama, nad którego siedzibą dziś znajduje się część kolekcji.
Do tej pory uratowano już około 100 neonów, które pochodzą nie tylko z samego Wrocławia, ale również z okolicznych miast.