Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Dlaczego warto zobaczyć wrocławskie neony?

Dlaczego warto zobaczyć wrocławskie neony?

Gdy je tworzono, ówczesna technologia produkcji neonów nie była zbyt zaawansowana. Jednak te wypełnione gazem szklane rurki, często mrugające do przechodniów z fasad budynków, już wtedy były czymś unikalnym. Po zmroku nawet najbardziej szara ulica potrafiła zmienić się w miejsce zjawiskowe, dzięki czemu, choć na kilka godzin można było oderwać wzrok od nieciekawych fasad o identycznym wyglądzie. I pewnie to wrażenie było źródłem inspiracji dla założyciela galerii neonów przy ulicy Ruskiej we Wrocławiu. Sentyment do wizerunku dawnych wrocławskich ulic spowodował, że w samym sercu miasta funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju „muzeum” świetlnych reklam. Będąc we Wrocławiu koniecznie odwiedź Neon Side Wrocław.

Pierwszy neon — przeznaczony na złom szyld sklepu cukierniczego

Od tego neonu zaczęła się historia wrocławskiej galerii Neon Side. W 2005 roku student Tomasz Kosmalski postanowił uratować przed zniszczeniem szyld dawnego sklepu cukierniczego z ul. Nowowiejskiej. Zaledwie 100 zł wystarczyło, aby rozpocząć jedną z ciekawszych historii współczesnego Wrocławia.

Ten z pozoru mało znaczący gest okazał się początkiem neonowej kolekcji i przyczyną, dla której turyści tak chętnie odwiedzają w nocy centrum Wrocławia. Wkrótce ruszyła fundacja, która zajęła się ratowaniem podobnych reklam świetlnych odchodzących do lamusa, a pomysł wyeksponowania ich w przestrzeni ulicznej powstał praktycznie od razu.

Galeria Neon Side Wrocław

Galeria Neon Side to bardzo ciekawe miejsce na mapie Wrocławia. Tutaj dom znalazło kilkadziesiąt świecących reklam z wrocławskich ulic. Część z nich reklamuje nieistniejące już firmy. Ząb czasu nadgryzł niektóre egzemplarze na tyle, że trzeba je było przed zainstalowaniem odnowić lub zmienić nieco ich stylistykę. Mimo drobnych zmian i zupełnie nowego miejsca ekspozycji galeria neonów tworzy coś w rodzaju muzealnej wystawy.

wrocławskie neony serce

Co ciekawe, miejsce, w którym eksponowane są kolorowe neony to miejsce, gdzie przez kilkadziesiąt lat działało przedsiębiorstwo Reklama, jeden z najbardziej znanych wrocławskich twórców neonów. Sporą część kolekcji stanowią prace, które powstały na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Panowała wtedy moda na nocne rozświetlanie miejsc, które za dnia były niczym niewyróżniającymi się szarymi murami.

Galeria neonów — miejsce kulturalnych spotkań

Wrocławskie neony stały się pretekstem do rozszerzenia działalności kulturalnej w tej części Wrocławia. To tutaj odbywają się liczne spotkania twórcze, działają organizacje kulturalne, a swoje występy mają zespoły muzyczne. Serwisy regionalne co rusz rozpisują się o nowych ciekawych inicjatywach kulturalnych, które swój dom znalazły właśnie przy ul. Ruskiej. Ten swoisty hub kulturalny z przyjemnością odwiedzają artyści, teatry, a także liczne organizacje pozarządowe.

Jakie kolorowe neony zobaczysz w podwórku przy ulicy Ruskiej 46 c

Gdy wybierzesz się tutaj wieczorem, Twoim oczom ukaże się kilkadziesiąt kolorowych neonów, które niegdyś reklamowały usługi wrocławskich przedsiębiorców. Są tutaj reklamy świetlne sklepów, kin, restauracji, mniejszych i większych firm, a nawet domów handlowych.

Możesz zrobić sobie selfie na tle reklamy świetlnej Grand Hotelu, czy ogromnego, zielonego ELAM z Zakładów Automatyki z ul. Chorwackiej. To jeden z trzech neonowych olbrzymów kolekcji, zaraz obok neonu Tricot i napisów z hal peronowych dworca Wrocław Główny.

neon zbliżenie

W kolekcji znajdują się również neony dwóch sklepów Społem z ul. Powstańców Śląskich — Rumcajs i Hanka. Gdy jakiś czas temu budynki dawnych sklepów przejął pewien popularny dyskont, oczywistością dla fundacji Neon Side Wrocław było zaopiekowanie się pamiątkami po modzie na czechosłowacką bajkę. Sentyment zresztą łączy się z niemal każdym przedmiotem w galerii. Gdy okolicę po zmroku rozjaśnia kilkadziesiąt barwnych napisów, galeria robi wrażenie na wszystkich odwiedzających.

Jeśli galeria neonów w podwórku to za mało, wybierz się na spacer po Śródmieściu szlakiem wrocławskich reklam świetlnych. Neon Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta w formie eleganckiego odręcznego pisma, neony nad kasami biletowymi Dworca Głównego PKP, czy reklama PZU z placu Kościuszki. Koniecznie zobacz jeden z najsłynniejszych wrocławskich neonów — spory napis “Dobry wieczór we Wrocławiu” z 1960 roku.

Wrocławskie neony — ważna część historii miasta

Skąd we Wrocławiu tak duże zainteresowanie kolorową reklamą? Być może masowe tworzenie neonów zaczęło się od sympatycznej postaci uchylającej kapelusza i witającej gości w mieście kwiatkiem w ręce. Pierwszy tak dużych rozmiarów neon w mieście był zawsze życzliwie oceniany przez odwiedzających Wrocław.

Jego twórca, Janusz Tarantowicz, prawdopodobnie nie spodziewał się, że podobny projekt stanie się jednym z symboli miasta. Sporą część wrocławskich neonów zaprojektował znany wrocławski artysta, Jerzy Werszler. Duży wkład w tworzenie reklam świetlnych miało przedsiębiorstwo Reklama, nad którego siedzibą dziś znajduje się część kolekcji.

Do tej pory uratowano już około 100 neonów, które pochodzą nie tylko z samego Wrocławia, ale również z okolicznych miast.