Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Afrykarium Wrocław — egzotyczna wyprawa w głąb Afryki

Afrykarium Wrocław — egzotyczna wyprawa w głąb Afryki

Jesteś na wakacjach lub krótkim wyjeździe w okolicach Wrocławia? Szukasz ciekawych miejsc na weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi? Zatem zdecydowanie powinieneś odwiedzić Afrykarium we wrocławskim ZOO. Wrocławski ogród zoologiczny jest uważany za najpiękniejszy w Polsce, a jedna z jego najatrakcyjniejszych części — Afrykarium — za unikatowe w skali Europy. To jedno z tych miejsc, do których możesz wracać rok po roku, a i tak zawsze coś Cię zaskoczy. Afrykarium oprócz dostarczenia rozrywki ma też inne cele, a jednym z ważniejszych jest prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Afryki. Czy Afrykarium w ZOO Wrocław rzeczywiście zasługuje na takie uznanie? Zobacz i przekonaj się sam.

Mieszkańcy Afrykarium, czyli co możesz zobaczyć w ZOO Wrocław?

Afrykarium daje Ci niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć niezliczone gatunki zamieszkujące Czarny Ląd. Jako pierwsze w podróż po swoich wodach i plażach zaprasza Morze Czerwone. Spotkasz tam największe żółwie na świecie (pustynne) i poobserwujesz wiele gatunków ryb i rybek ganiających się wśród rafy koralowej Morza Czerwonego.

Następna w kolejności do odwiedzenia będzie Afryka Wschodnia, gdzie spotkasz hipopotamy nilowe, niespotykane golce, pustynne gryzonie, czy bajecznie kolorowe ryby. Gdy będziesz przyglądać się harcom uroczych wiewiórek przylądkowych, popatrz w górę, bo tuż nad głową nie raz przelecą czaple i ibisy. Tutaj nie lada atrakcją są też akwaria z rybami jezior Wielkich Rowów Afrykańskich.

afrykarium wrocław

Idź dalej, by znaleźć się w podwodnym tunelu Kanału Mozambickiego. Z bliska spojrzysz w oczy bardziej i mniej groźnym gatunkom rekinów, zobaczysz też płaszczki i żółwie.

W następnej kolejności udaj się na Wybrzeże Szkieletów. To miejsce o niepokojącej nazwie jest wbrew pozorom domem dla całej rzeszy rozbawionych pingwinów i zwinnych kotików afrykańskich (ssaków z rodziny uchatkowatych). Przyjrzyj się głębinom wody, a dostrzeżesz równie atrakcyjnych oceanicznych mieszkańców tej części Afryki — meduzy i skrzydlice.

Podróż zakończysz w… dżungli. Zwierzęta znad rzeki Kongo to nie tylko niebezpieczne krokodyle. Przyglądaj się dobrze, ponieważ masz okazję zobaczyć tutaj wyjątkową roślinność, a także dostrzec pośród gąszczu niespotykane ssaki.

Godziny otwarcia Afrykarium w ZOO Wrocław

Zoo Wrocław jest czynne przez cały rok, nie wyłączając niedziel i świąt. Zmianom ulegają jedynie godziny funkcjonowania zarówno ZOO, jak i samego Afrykarium, a zależne są od pory roku:

kwiecień-wrzesień: od poniedziałku do czwartku 9.00-18.00, od piątku do niedzieli i w święta 9.00-19.00,

listopad-luty: od poniedziałku do czwartku 9.00-16.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-17.00, 25-26.12 9.00-17.00, 24.12 i 31.12 9.00-14.00,

kwiecień-wrzesień: od poniedziałku do czwartku 9.00-18.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-19.00,

marzec i październik: od poniedziałku do czwartku 9.00-17.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-18.00.

Bilet pojedynczy czy bilet rodzinny?

Aby odwiedzić Afrykarium, wystarczy kupić bilet-wejściówkę do ZOO Wrocław. W zależności od tego w ile osób się wybieracie i czy jesteście grupą zorganizowaną, możecie wybrać najatrakcyjniejszy cenowo bilet.

Koszt zwiedzania dla osoby dorosłej to 60 zł (bilet normalny), za to osoba, której przysługuje zniżka, zapłaci 55 zł (bilet ulgowy). Wybierasz się do ZOO z rodziną? Za wejściówkę dla 2 dorosłych i 3 dzieci zapłacisz 195 zł*. Jeśli zakochasz się we wrocławskim ZOO (co jest bardzo prawdopodobne), rozważ zakupienie rocznej karty, ponieważ kosztuje tylko 120 zł dla osoby dorosłej lub 80 zł dla osoby, której przysługuje zniżka.

Karta roczna daje Ci możliwość odwiedzania hipopotamów, płaszczek i pingwinów codziennie przez cały rok. Wejściówki (oprócz rocznych kart) możesz wygodnie kupić przez internet, w automacie biletowym lub w kasie ZOO w dniu wizyty. W Afrykarium (i ZOO) nie ma rezerwacji.

*Cennik obowiązujący na wrzesień 2022 r.

Dobrze wiedzieć, czyli ciekawostki o Afrykarium Wrocław

Nazwa Afrykarium wzięła się z połączenia dwóch wyrazów: „Afryka” oraz „akwarium”. Pomysłodawcą zarówno nazwy, jak i całego obiektu był prezes ZOO Wrocław sp. z o.o., Radosław Ratajszczak. Pomysł zrodził się jeszcze przed 2008 rokiem, ale budynek oficjalnie otwarto w 2014.

Afrykarium we wrocławskim ZOO jest wyjątkowe nie tylko ze względu na bogatą faunę i florę, czy ciekawą architekturę. Do tej pory w Polsce nie powstało żadne inne oceanarium poświęcone organizmom zamieszkującym wyłącznie jeden kontynent.

meduza w afrykarium we wrocławiu

Jakość wrocławskiego Afrykarium doceniana jest również poza granicami naszego kraju. W roku 2017 znalazło się na 4. miejscu w światowym rankingu najlepszych ogrodów zoologicznych.

Aby Afrykarium jak najwierniej odzwierciedlało naturalne warunki bytowania zwierząt Czarnego Lądu, niezbędna była pomoc specjalistów i materiałów z wielu krajów. I tak na przykład do części poświęconej Kongo sprowadzono 12-metrowe drzewa z Holandii.

Jeśli przechodząc przezroczystymi tunelami, dostajesz gęsiej skórki, a Twoje myśli krążą jedynie wokół tego, czy szkło wytrzyma, nie masz się czego obawiać. Tunele wykonane są z polimetakrylanu metylu — bardzo wytrzymałego materiału, używanego m.in. w peryskopach łodzi podwodnych w czasie II Wojny Światowej.