Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Afrykarium – oceanarium Wrocław – egzotyczna wyprawa w głąb Afryki

Afrykarium – oceanarium Wrocław – egzotyczna wyprawa w głąb Afryki

Jesteś na wakacjach lub krótkim wyjeździe w okolicach Wrocławia? Szukasz ciekawych miejsc na weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi? Zatem zdecydowanie powinieneś odwiedzić Afrykarium we wrocławskim ZOO. Wrocławski ogród zoologiczny jest uważany za najpiękniejszy w Polsce, a jedna z jego najatrakcyjniejszych części – Oceanarium – za unikatowe w skali Europy. To największe oceanarium w Polsce i jedno z tych miejsc, do których możesz wracać rok po roku, a i tak zawsze coś Cię zaskoczy. Afrykarium oprócz dostarczenia rozrywki ma też inne cele, a jednym z ważniejszych jest prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Afryki. Czy Afrykarium w ZOO Wrocław rzeczywiście zasługuje na takie uznanie? Zobacz i przekonaj się sam.

Oceanarium we Wrocławiu w liczbach 

Oceanarium, imponujący kompleks oceanarium we Wrocławiu, jest nie tylko niezwykłym miejscem dla miłośników przyrody, ale także imponującym osiągnięciem inżynieryjnym. Jego rozmach i potęga są doskonale oddane przez liczby, które ukazują skalę tego przedsięwzięcia.

Ten wyjątkowy pawilon posiada trzy kondygnacje, z których jedna znajduje się pod ziemią, tworząc niesamowite połączenie między światem wody a ziemią. Powierzchnia użytkowa Afrykarium obejmuje prawie 9000 m², a dodatkowe miejsca usługowe to około 7000 m², co razem daje olbrzymią przestrzeń do eksploracji. Na zewnątrz, na ekspozycjach zewnętrznych, rozciągają się terytoria o powierzchni blisko 7500 m².

Aby zrealizować to ambitne przedsięwzięcie, wykorzystano łącznie 36 000 m³ betonu i 4 800 ton stali, a także wykopano i wywieziono 100 000 m³ ziemi. Cały proces budowlany wymagał intensywnej pracy zespołu – w okresie najbardziej intensywnych prac pracowało jednocześnie około 700 osób podczas jednej zmiany, w 3-zmianowym systemie pracy.

Oceanarium imponuje nie tylko swoim rozmachem, ale także ilością wody, która krąży w jego wnętrzu. W całym kompleksie, w basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach i rurach, jest w obiegu aż 15 000 000 litrów wody, co odpowiada 15 000 m³. To tyle wody, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich. Co więcej, sama woda w Afrykarium ma masę imponujących 15 000 ton, co równa się masie 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.

Warto także wspomnieć o systemie przefiltrowania wody w poszczególnych zbiornikach. Wymiana wody w każdym zbiorniku trwa około godziny, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom jakości wody dla różnorodnych mieszkańców Afrykarium. Niezwykle interesującym faktem jest również potrzeba około 140 ton soli do „zasolenia” basenu Morza Czerwonego i wytworzenia wody morskiej.

Podsumowując, oceanarium w Wrocławiu to nie tylko widowiskowe miejsce dla odwiedzających, ale również imponujący rezultat prac inżynieryjnych i projektowych. Liczby ukazujące kubaturę, powierzchnię, masę wody oraz wysiłek zaangażowany w jego budowę podkreślają monumentalność i znaczenie tego oceanarium w skali nie tylko miasta, ale i całego kraju.

afrykarium wrocław

Mieszkańcy Afrykarium, czyli co możesz zobaczyć w ZOO Wrocław?

Afrykarium daje Ci niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć niezliczone gatunki zamieszkujące Czarny Ląd. Jako pierwsze w podróż po swoich wodach i plażach zaprasza Morze Czerwone. Spotkasz tam największe żółwie na świecie (pustynne) i poobserwujesz wiele gatunków ryb i rybek ganiających się wśród rafy koralowej Morza Czerwonego.

Następna w kolejności do odwiedzenia będzie Afryka Wschodnia, gdzie spotkasz hipopotamy nilowe, niespotykane golce, pustynne gryzonie, czy bajecznie kolorowe ryby. Gdy będziesz przyglądać się harcom uroczych wiewiórek przylądkowych, popatrz w górę, bo tuż nad głową nie raz przelecą czaple i ibisy. Tutaj nie lada atrakcją są też akwaria z rybami jezior Wielkich Rowów Afrykańskich.

Idź dalej, by znaleźć się w podwodnym tunelu Kanału Mozambickiego. Z bliska spojrzysz w oczy bardziej i mniej groźnym gatunkom rekinów, zobaczysz też płaszczki i żółwie.

W następnej kolejności udaj się na Wybrzeże Szkieletów. To miejsce o niepokojącej nazwie jest wbrew pozorom domem dla całej rzeszy rozbawionych pingwinów i zwinnych kotików afrykańskich (ssaków z rodziny uchatkowatych). Przyjrzyj się głębinom wody, a dostrzeżesz równie atrakcyjnych oceanicznych mieszkańców tej części Afryki — meduzy i skrzydlice.

Podróż zakończysz w… dżungli. Zwierzęta znad rzeki Kongo to nie tylko niebezpieczne krokodyle. Przyglądaj się dobrze, ponieważ masz okazję zobaczyć tutaj wyjątkową roślinność, a także dostrzec pośród gąszczu niespotykane ssaki.

Godziny otwarcia oceanarium Afrykarium w ZOO we Wrocławiu

Zoo Wrocław jest czynne przez cały rok, nie wyłączając niedziel i świąt. Zmianom ulegają jedynie godziny funkcjonowania zarówno ZOO, jak i samego Afrykarium, a zależne są od pory roku:

kwiecień-wrzesień: od poniedziałku do czwartku 9.00-18.00, od piątku do niedzieli i w święta 9.00-19.00,

listopad-luty: od poniedziałku do czwartku 9.00-16.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-17.00, 25-26.12 9.00-17.00, 24.12 i 31.12 9.00-14.00,

kwiecień-wrzesień: od poniedziałku do czwartku 9.00-18.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-19.00,

marzec i październik: od poniedziałku do czwartku 9.00-17.00, od piątku do niedzieli i święta 9.00-18.00.

Bilet pojedynczy czy bilet rodzinny? Aktualny cennik Afrykarium Zoo Wrocław

Aby odwiedzić Afrykarium, wystarczy kupić bilet-wejściówkę do ZOO Wrocław. W zależności od tego w ile osób się wybieracie i czy jesteście grupą zorganizowaną, możecie wybrać najatrakcyjniejszy cenowo bilet. Jaki jest aktualny cennik?

Koszt zwiedzania dla osoby dorosłej to 60 zł (bilet normalny), za to osoba, której przysługuje zniżka, zapłaci 55 zł (bilet ulgowy). Wybierasz się do ZOO z rodziną? Za wejściówkę dla 2 dorosłych i 3 dzieci zapłacisz 195 zł*. Jeśli zakochasz się we wrocławskim ZOO (co jest bardzo prawdopodobne), rozważ zakupienie rocznej karty, ponieważ kosztuje tylko 120 zł dla osoby dorosłej lub 80 zł dla osoby, której przysługuje zniżka.

meduza w afrykarium we wrocławiu

Karta roczna daje Ci możliwość odwiedzania hipopotamów, płaszczek i pingwinów codziennie przez cały rok. Wejściówki (oprócz rocznych kart) możesz wygodnie kupić przez internet, w automacie biletowym lub w kasie ZOO w dniu wizyty. W Afrykarium (i ZOO) nie ma rezerwacji.

Bilety wstępu do Zoo można również zakupić online.

*Cennik obowiązujący na sierpień 2023 r.

Afrykarium Wrocław – parking

Warto wiedzieć, że sam ZOO Wrocław nie posiada własnego parkingu dla gości. Jednak w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu, na wprost wejścia, znajduje się doskonale wyposażony parking, który zapewnia wygodne i bezpieczne miejsce do pozostawienia pojazdu.

Vis a vis Zoo Wrocław, znajduje się całodobowy, płatny parking podziemny, który oferuje aż ponad 800 miejsc parkingowych. Dla grupy gości przybywających autokarami, przewidziano także 20 specjalnych miejsc. To rozwiązanie doskonale uwzględnia potrzeby różnych typów pojazdów i gwarantuje przestronne miejsce do parkowania.

Niezwykle wygodnym aspektem jest fakt, że od tego parkingu do wejścia do ZOO prowadzi specjalna kładka nad ulicą Wróblewskiego. To oznacza, że odległość między miejscem, gdzie zostawiasz swój pojazd, a fascynującym światem ZOO jest minimalna. Spacer kładką zajmuje zaledwie 3 minuty, co pozwala na szybki i komfortowy dostęp do atrakcji ogrodu.

Powyższy parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, przy wejściu od ulicy Kopernika. To istotne ułatwienie dla gości, którzy przyjeżdżają z różnych stron miasta, a także dla tych, którzy pragną skorzystać z oferty Hali Stulecia i jednocześnie odwiedzić ZOO.

W związku z tym, że parkowanie w bliskiej odległości od Zoo Wrocław jest możliwe dzięki temu dostępnemu i przestronnemu parkingu, planowanie wizyty staje się jeszcze bardziej wygodne. To doskonały przykład dbałości o komfort i satysfakcję gości, co sprawia, że zwiedzanie tego pięknego ogrodu zoologicznego staje się jeszcze bardziej przyjemne i relaksujące.

Oceanarium z Edukatorem – odkrywanie Afrykarium we Wrocławiu w 75 Minut

Jeśli marzysz o wyjątkowym i wszechstronnym zwiedzaniu Oceanarium, oferta z edukatorem jest właśnie dla Ciebie. W zaledwie 75 minut będziesz miał okazję odkryć prawie całą Afrykę, przybliżającą bogactwo przyrody tego kontynentu. Specjalna propozycja skierowana jest do grup zorganizowanych, które pragną poznać fascynujący świat Afrykarium w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Podczas tego wyjątkowego zwiedzania, nasi eksperci przybliżą Ci niezwykłe aspekty świata morskiego i lądowego Afryki. Poznasz między innymi:

  1. Życie rafa koralowej Morza Czerwonego: Odkryj tajemniczy świat rafy koralowej Morza Czerwonego i dowiedz się, jakie cuda natury kryją się pod powierzchnią wód tego pięknego akwenu.
  2. Niezwykłe Zwierzęta Afryki Wschodniej: Przenieś się na wschodnie wybrzeża Afryki, gdzie spotkasz hipopotamy nilowe, małe antylopy dik dik, wyjątkowe ryby jezior Tanganika i Malawi, zadziwiające golce, mrówniki oraz ptaki takie jak ibisy i warzęchy.
  3. Świat głębin Kanału Mozambickiego: Przemierzaj głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie spotkasz rekinów żarłaczy, płaszczki oraz żółwie morskie zielone.
  4. Mieszkańcy plaż Wybrzeża Szkieletów: Przeniesiesz się na plaże Wybrzeża Szkieletów, gdzie spotkasz kotiki afrykańskie oraz pingwiny przylądkowe.
  5. Świat Dżungli Kongo: Odkryj dżunglę Kongo, gdzie krokodyle nilowe, manaty i wolno fruwające ptaki tworzą unikalny ekosystem.

Szczegóły i Praktyczne Informacje

Ta wyjątkowa oferta jest dostępna od poniedziałku do niedzieli. Całość trwa 75 minut, podczas których będziesz miał okazję zgłębić wiedzę o fascynujących obszarach Afrykarium. Grupy zorganizowane mogą liczyć do 50 uczestników, co sprawia, że to doskonała okazja do wspólnego odkrywania tajemnic oceanarium.

Jeśli pragniesz doświadczyć Afrykarium w sposób wyjątkowy i pełen wiedzy, oferta z edukatorem spełni Twoje oczekiwania. Pozwól sobie na fascynującą podróż przez kontynent Afryki, odkrywając jego niezwykłe mieszkańce oraz różnorodność ekosystemów, które tworzą jedno z najpiękniejszych oceanariów na świecie.

Dobrze wiedzieć, czyli ciekawostki o Oceanarium Wrocław

Nazwa Afrykarium wzięła się z połączenia dwóch wyrazów: „Afryka” oraz „akwarium”. Pomysłodawcą zarówno nazwy, jak i całego obiektu był prezes ZOO Wrocław sp. z o.o., Radosław Ratajszczak. Pomysł zrodził się jeszcze przed 2008 rokiem, ale budynek oficjalnie otwarto w 2014.

Afrykarium we wrocławskim ZOO jest wyjątkowe nie tylko ze względu na bogatą faunę i florę, czy ciekawą architekturę. Do tej pory w Polsce nie powstało żadne inne oceanarium poświęcone organizmom zamieszkującym wyłącznie jeden kontynent.

Jakość wrocławskiego Oceanarium doceniana jest również poza granicami naszego kraju. W roku 2017 znalazło się na 4. miejscu w światowym rankingu najlepszych ogrodów zoologicznych.

Aby Afrykarium jak najwierniej odzwierciedlało naturalne warunki bytowania zwierząt Czarnego Lądu, niezbędna była pomoc specjalistów i materiałów z wielu krajów. I tak na przykład do części poświęconej Kongo sprowadzono 12-metrowe drzewa z Holandii.

Jeśli przechodząc przezroczystymi tunelami, dostajesz gęsiej skórki, a Twoje myśli krążą jedynie wokół tego, czy szkło wytrzyma, nie masz się czego obawiać. Tunele wykonane są z polimetakrylanu metylu — bardzo wytrzymałego materiału, używanego m.in. w peryskopach łodzi podwodnych w czasie II Wojny Światowej.