Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Co warto zobaczyć we Wrocławiu, czyli krótki przewodnik po stolicy Dolnego Śląska

Co warto zobaczyć we Wrocławiu, czyli krótki przewodnik po stolicy Dolnego Śląska

Nie możesz znaleźć dla siebie miejsca, w którym nie będziesz mieć czasu na nudę? Po prostu odwiedź Wrocław. Znana z oszałamiającej architektury, ciekawej historii i pięknych zakątków stolica województwa dolnośląskiego jest jednym z tych miejsc, o których każdy odwiedzający opowiada z nieskrywanym podziwem. No bo co mówić o mieście, w którym historia i tradycja w unikalny sposób przenikają się z nowoczesnością? O miejscu, którego atrakcje turystyczne trudno jest zobaczyć w jeden dzień. Zaplanuj trochę czasu we Wrocławiu. Wrocław dobrze Cię ugości i sprawi, że wyjedziesz z głową pełną wrażeń.

Zwiedzanie zacznij od centrum Wrocławia

Zwiedzanie Wrocławia zacznij od jego serca. Wrocławski Rynek jest jednym z największych w Polsce, jednak to nie rozmiar jest źródłem jego zadziwiającej energii. Tam zawsze coś się dzieje — jarmarki, targi, festiwale. A to wszystko w otoczeniu kilkudziesięciu klimatycznych restauracji, kawiarni, barów, klubów i pubów chętnie odwiedzanych na wrocławskim rynku. W swoje gościnne progi zaprasza też najstarsza, średniowieczna piwiarnia wrocławska, Piwnica Świdnicka.

wrocławski krasnal

Na Rynku koniecznie odwiedź Ratusz (obecnie siedziba Muzeum Miejskiego) i Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które jest domem dla twórczości dawnych i współczesnych artystów Wrocławia.

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia na mapie Wrocławia jest Dzielnica Czterech Wyznań, czy inaczej Dzielnica Wzajemnego Szacunku. Kościół katolicki, ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga zgodnie sąsiadują na czterech połączonych ulicach. Ta część miasta ma nie tylko wymiar historyczny, ale także symboliczny. Tutaj różnorodność nie jest przeszkodą, a przyczyną wzajemnej tolerancji.

Historia i sztuka na wyciągnięcie ręki

Jeśli pasjonuje Cię historia i sztuka, zaplanuj odwiedziny Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Cyklicznie odbywają się tutaj gry historyczne, spotkania z pisarzami, imprezy plenerowe, w tym koncerty i pokazy filmów. Tysiące zdjęć, filmy i prezentacje, to tylko ułamek tego, co możesz zobaczyć na miejscu.

Muzeum Narodowe przy pl. Powstańców Warszawy to kolejne ważne miejsce na artystycznej mapie Wrocławia. Dzieła znanych malarzy, w tym Matejki, rzeźby, stroje, a nawet gotyckie nagrobki — to prawdziwy dom dla sztuki.

Do odwiedzin zaprasza znajdująca się w pobliżu Panorama Racławicka (oddział Muzeum Narodowego) ze słynnym obrazem przedstawiającym bitwę pod Racławicami.

Gdy pełen zwiedzania dzień już się kończy, koniecznie udaj się w kierunku ulicy Ruskiej. Galeria Neonów Neon Side w podwórku zachwyca barwnymi reklamami odratowanymi z fasad budynków z całego Wrocławia. Neon Side chętnie gości wszystkich tych, którzy chcą odpocząć przy ulubionym napoju i przekąsce w jednym z okolicznych ogródków barowych. Sądząc po liczbie odwiedzających tę część miasta, można stwierdzić, że to najpopularniejsza atrakcja Wrocławia.

Hala Stulecia

Mimo że została zbudowana w dużej mierze z żelbetonu, nie przypomina szarych i nudnych budynków z zeszłej epoki. Jej żelbetowe przykrycie do niedawna miało największą rozpiętość na świecie. Koniecznie wejdź do wnętrza Hali Stulecia i odwiedź Visitor Centre. Dzięki interaktywnej prezentacji poznasz szczegóły fascynującego projektu architekta Maksa Berga. Halę Stulecia jeszcze pewnie nie raz odwiedzisz przy okazji licznie odbywających się tam wydarzeń kulturalnych. A może masz jeszcze czas na Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Sztuki Współczesnej?

Ostrów Tumski

Niedaleko wrocławskiego Rynku jest przejście do zachwycającego miejsca. Nie jest to kraina elfów, lecz najstarsza zabytkowa część Wrocławia — Ostrów Tumski. Gdy tylko się tam znajdziesz, od razu zorientujesz się, co wyróżnia tę część miasta. Liczne wyspy i kanały, przez które przerzucono urokliwe mostki, są szczególnie atrakcyjne wieczorami. Wtedy to w Ostrowie Tumskim za sprawą tajemniczego latarnika w kapeluszu i pelerynie rozpalają się latarnie gazowe.

latarnia na ostrowie tumskim

Przechadzkę po Ostrowie Tumskim zakończ, przysiadając na jednej z ławek w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeśli odwiedzasz to miejsce latem, koniecznie zobacz piękny Ogród Japoński. Niezwykła aranżacja i niespotykana roślinność zachwyca o każdej porze roku (ogród czynny jest od 1 kwietnia do 31 października).

Wrocławskie Zoo

Jest coś niezwykłego w oglądaniu niesamowitych zwierząt na świecie w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Dzięki ZOO Wrocław w ciągu jednego popołudnia możesz obserwować, jak rodzina szympansów przeskakuje z gałęzi na gałąź, a młoda żyrafka przytula się do matki.

ZOO we Wrocławiu słynie na całą Polskę, a jednym z powodów sławy jest niespotkane na skalę europejską Afrykarium. Przezroczyste tunele otoczone zewsząd wodą i 6 ekosystemów wodnych dostarczą niezapomnianych wrażeń z każdej minuty spędzonej wśród fascynujących zwierząt wodnych.

Nigdy więcej samotnego zwiedzania Wrocławia!

Chcesz poznawać miasto w zupełnie inny sposób niż zwykle? Możesz liczyć na wrocławskie krasnale. Te małe urocze skrzaty poprowadzą Cię specjalnym krasnalowym szlakiem największych atrakcji miasta. Nie musisz zastanawiać się, czy dostrzeżesz tych małych mieszkańców Wrocławia. Specjalna aplikacja pomoże Ci zlokalizować każdego z ponad 300 krasnali, a przy okazji poznasz najważniejsze atrakcje Wrocławia. A jeśli chcesz przyczynić się do powiększenia krasnalowej rodziny, postaw w mieście własnego krasnala.