Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Krasnale we Wrocławiu — poznaj ich fascynującą historię!

Krasnale we Wrocławiu — poznaj ich fascynującą historię!

Jak każde miejsce godne odwiedzin, Stolica Dolnego Śląska ma swoje tajemnice i jedną z nich jest bez wątpienia ta, która związana jest ze słynnymi już na całą Europę krasnalami. Na dzień dzisiejszy Wrocław gości aż 382 małych, sympatycznych stworzeń i miasto jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, jeśli chodzi o zapraszanie na ulice kolejnych skrzatów. Oprócz bycia oryginalną i atrakcyjną ozdobą Wrocławia krasnale są też charakterystycznymi punktami na trasie turystycznej, która pozwala poznać miasto.

W jaki sposób krasnale Wrocław opanowały?

Legend miejskich i teorii na temat pojawienia się krasnali w mieście jest kilka. Najbardziej prawdopodobne wydaje się przypisanie pojawienia się krasnali we Wrocławiu Ruchowi Pomarańczowej Alternatywy, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Ruch ten był formą protestu przeciwko cenzurze w latach PRL-u realizowanego w formie happeningu. Wtedy wizerunkami zabawnych krasnali zamalowywano hasła propagandowe na ścianach. Działalność spodobała się też w innych miastach Polski takich jak Warszawa, Łódź czy Lublin, dlatego krasnale przedstawiające różne scenki czy zajęcia można zobaczyć również poza Wrocławiem.

Które krasnale Wrocław gościł jako pierwsze?

Pierwsze krasnale Wrocław poznał w 2001 roku, kiedy to za sprawą spółki Agora, fundatora krasnala, przy ulicy Świdnickiej stanął Papa Krasnal — ojciec wszystkich wrocławskich skrzatów. W 2005 roku wrocławski rzeźbiarz, Tomasz Moczek, zainstalował 5 kolejnych krasnali: Szermierza, Pracza Odrzańskiego, Rzeźnika oraz dwa krasnale Syzyfki toczące wielką kulę. Co ciekawe, wszystkie krasnale są tworzone w podobnym stylu i podobnym rozmiarze, chociaż obecnie jest ich w mieście kilkaset, a autorów kilkudziesięciu.

Aby pomóc Ci znaleźć krasnale, Wrocław wydaje specjalną mapę!

Krasnali przybywa, a każdy z nich jest unikatowy, bo oprócz oryginalnego imienia, każdy przedstawia jakąś wyjątkową historię. Aby w miarę przybywania skrzatów turyści się nie pogubili w ich imionach, cechach, a poza tym umieli łatwo je odszukać, stworzono specjalną mapę krasnali. Miejsca, w których rezydują, tworzą jedyną w swoim rodzaju ścieżkę z ciekawymi zakątkami Wrocławia.

krasnale toczą marmurową kulę

Ścieżka jest szczególnie doceniana przez rodziców małych dzieci, ponieważ w prosty sposób łączy dziecięcą potrzebę zabawy i poznawania nowych rzeczy z dorosłą chęcią zwiedzenia stolicy Dolnego Śląska na piechotę. Mapę krasnali znajdziesz w punktach informacji turystycznej, kioskach i księgarniach. Krasnale Wrocław traktuje jako jedną z ważnych swoich atrakcji. Trudno się temu dziwić, skoro z roku na rok sława figurek skłania coraz to więcej turystów do odwiedzenia miasta.`

Spacerując ścieżką krasnali, nie martw się, jeśli któregoś z nich nie będzie na swoim miejscu. Krasnale raz na jakiś czas potrzebują renowacji, czasem ich nieobecność wynika z faktu, że były jedynie elementem czasowej wystawy. Niestety zdarza się również, że skrzaty ulegają zniszczeniu i znikają ze swoich miejsc bezpowrotnie.

Kto tworzy krasnale?

Początkowo autor krasnali był jeden, z czasem dołączyli inni artyści. W tej chwili krasnala może postawić każdy, jeśli spełni kilka warunków. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę właściciela terenu, na którym mamy zamiar zainstalować krasnala. Jednak pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się nad projektem i imieniem dla sympatycznego ludka. Obie rzeczy powinny być oryginalne i unikatowe, dlatego należy przejrzeć istniejącą mapę, na którą naniesione są obecne krasnale — Wrocław na bieżąco ją uaktualnia. W następnej kolejności trzeba znaleźć rzeźbiarza, który zrealizuje nasz projekt w stylistyce obecnych krasnali i osobę, która zainstaluje skrzata na miejscu. Ostatnim krokiem jest umieszczenie nowego krasnala w Urzędzie Rejestracji Krasnali. W ten sposób nasz krasnal znajdzie się na bieżąco aktualizowanej mapie krasnali wrocławskich.

Sławne krasnale

Jednym z najsławniejszych krasnali jest krasnal Jan Miodek, który stoi przed Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy placu Nankiera 15 b. Pojawił się on przed uniwersytetem z okazji odejścia profesora na emeryturę. Wśród krasnali jest też sporo takich, które cieszą się szczególną popularnością. Dla przykładu — nie można iść śladami krasnali i ominąć Papę Krasnala. Krasnal ten jest uważany za pomnik Pomarańczowej Alternatywy. Stoi w miejscu, w którym kiedyś organizowano demonstracje w mieście.

Strażnik, znany też pod pseudonimem Śpioch, pilnuje wejścia do krainy krasnali. Wejście to, jak się wydaje, znajduje się przy ulicy Świętego Mikołaja, ponieważ właśnie tam swoją wartę pełni Strażnik.

Rzeźnik — jego imię brzmi niezbyt przyjemnie, jednak ten krasnal wcale nie zajmuje się przygotowywaniem mięsa. To znany wrocławski opiekun zwierząt, który tworzy Pomnik Zwierząt Rzeźnych na ulicy Jatki. W swoim otoczeniu ma wielu wrocławskich artystów, ponieważ handlarze mięsa wynieśli się z ulicy Jatki dawno temu.

dwa krasnale we wrocławiu

Wśród wrocławskich krasnali znajduje się również Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna. Swoje skoczne utwory grają na placu Wolności 1, obok Narodowego Forum Muzyki. Niestety ponoć ich muzykowanie mogą usłyszeć tylko nieliczni, głównie dzieci.

Dwa Syzyfki przy Rynku 28 od wielu lat przesuwają ciężką kulę. Chyba jednak robią to bez przekonania, ponieważ nadal można tam je spotkać i zrobić sobie z nimi selfie.