Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich mostów Wrocławia. Jego przydomek „miasto stu mostów” nie jest nadany na wyrost. W stolicy Dolnego Śląska faktycznie znajduje się około stu tych elementów inżynierii (oraz 33 kładki!) co czyni go ewenementem w skali całego kraju. Mosty we Wrocławiu — nawet w takiej ilości — nie powinny Cię jednak dziwić, ponieważ przez naszą rodzimą Wenecję północy przepływa aż sześć rzek.
Wybierając się do Wrocławia, koniecznie zaplanuj spacer, podczas którego przejdziesz się, choć po kilku najciekawszych konstrukcjach tego typu. Połącz zwiedzanie mostów z odrobiną historycznej wiedzy, poszukaj informacji o ciekawostkach na ich temat i sprawdź, dlaczego warto wpleść je w program swojej wycieczki.
Mosty we Wrocławiu — historia i różnorodność
Wrocławskie mosty to nieodłączny element krajobrazu tego miasta. Wrocław przoduje nie tylko w ich ilości, ale bije także kilka dodatkowych mostowych rekordów Polski.
Sprawdź, czym wyróżniają się znajdujące się we Wrocławiu mosty i co możesz zobaczyć, spacerując nimi.
Most Rędziński — wrocławski rekordzista
Most Rędziński to bardzo atrakcyjne miejsce na mapie Wrocławia ze względu na swoją monumentalność. Posiada 1742 metry długości i 122 metry wysokości, a jego powierzchnia to 70 tysięcy metrów kwadratowych, co czyni go największym mostem żelbetonowym na świecie.
Ciekawostki na temat mostu Rędzińskiego
- Szczyt pylonu, na którym zawieszony jest most, znajduje się osiem metrów wyżej niż taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki
- Budowa Mostu Rędzińskiego rozpoczęła się w 2007 roku i została ukończona w 5 lat. Jej koszt to niebagatelne 576 000 000 zł.
Kiedy najlepiej odwiedzić most Rędziński?
Na most Rędziński wybierz się po zmroku, kiedy podświetlone zostaje wszystkie 160 want konstrukcji, a na Odrze widać przepiękne odbicie całej przeprawy.
Most Grunwaldzki — wrocławski celebryta
Most Grunwaldzki jest we Wrocławiu najbardziej znaną tego typu konstrukcją. Lata jego budowy to 1908 – 1910 rok, zgodnie z projektem Richarda Plüddemanna, miejskiego radcy budowlanego.
Most Grunwaldzki — ciekawostka
- Po Wrocławiu krąży legenda dotyczącą pilota Stanisława Maksymowicza, który w latach 50′ ubiegłego wieku podobno przeleciał samolotem pod mostem, tuż nad powierzchnią Odry. Warto zobaczyć na własne oczy jak mała przestrzeń dzieli taflę wody od krawędzi mostu.
Most Tumski — wrocławski romantyk
Most Tumski określany jest mostem zakochanych, znajduje się w centrum miasta i prowadzi na Ostrów Tumski.
Powstał w 1889 roku, ale dopiero współcześnie zaczęto uznawać go za symbol miłości i zawieszać na nim kłódki z inicjałami, by przypieczętować swoje uczucie. Jeśli chcesz, możesz wraz z ukochaną osobą zapiąć na barierce kłódkę z wyrytymi pierwszymi literami Waszych imion i wyrzucić kluczyk z mostu tumskiego wprost do wody.
Ciekawostka o moście Tumskim
- Zgodnie z legendą to właśnie na moście tumskim lub w jego okolicy Mieszko I, pierwszy władca Polski, zaręczył się ze swoją przyszłą żoną, czeską księżniczką Dobrawą.
Latarnie na moście Tumskim
Ostrów Tumski oraz most Tumski są oświetlone latarniami gazowymi. Jeśli wybierzesz się tam na spacer o zachodzie słońca, możliwe, że spotkasz najprawdziwszego latarnika, który codziennie zapala i gasi wszystkie latarnie.
Most pokoju — wrocławski punkt widokowy
Most Pokoju to powojenna dwuprzęsłowa przeprawa, przez której środek przejeżdżają tramwaje.
Z mostu Pokoju roztacza się piękny widok na zabytki niedaleko Muzeum Narodowego oraz Ostrowa Tumskiego. Warto wybrać się na spacer po okolicy w ciągu dnia i podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się z konstrukcji na miasto.
Most piaskowy — wrocławski staruszek
Most Piaskowy znajduje się nieopodal centrum Wrocławia i jest najstarszą przeprawą w mieście. Powstał już w XII wieku. Historycy nie mają co do tego żadnych wątpliwości ze względu na informacje w księgach o podatku za przejazd mostem. Ważną historyczną datą jest również rok 1423, kiedy to pod naporem procesji wiernych zmierzających w stronę kościoła na Ostrowie Tumskim zawaliła się jego pierwotna, drewniana konstrukcja.
Most jest wąski i ma oryginalny czerwony kolor- wygląda bardzo nietypowo. Spacerując nim, można podziwiać piękną panoramę Wrocławia wraz z zabytkowymi obiektami sakralnymi.
Kilka słów na koniec
Jeśli spacerowałeś miastem stu mostów, nie będąc na żadnym z nich, to czy tak naprawdę w ogóle byłeś we Wrocławiu?
Planując wycieczkę po stolicy Dolnego Śląska, spróbuj odwiedzić:
- Most Rudziński,
- Most Grunwaldzki,
- Most Tumski,
- Most Pokoju,
- Most Piaskowy,
- Most Oławski.
Zobaczysz, że znajdujące się we Wrocławiu mosty są bardzo różnorodne. Niektóre zasługują na uwagę ze względu na swoją architekturę, niektóre mają ciekawą genezę lub historię.
Warto poznawać legendy i ciekawostki na ich temat. Dowiedzieć się, pod którym mostem przeleciał samolot, gdzie Mieszko I, pierwszy raz ujrzał Dobrawę, a który most przemalowywano już 13 razy (podpowiem Ci- był to most Zwierzyniecki)
Udanych spacerów!