Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Narodowe Forum Muzyki Wrocław – wyjątkowe miejsce dla każdego melomana

Narodowe Forum Muzyki Wrocław – wyjątkowe miejsce dla każdego melomana

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to imponująca instytucja kultury, której gmach znajduje się w centrum stolicy Dolnego Śląska. Została założona w 1945 roku i jest częścią Fundacji Narodowe Forum Muzyki. Głównym celem NFM jest promowanie i zachęcanie do rozwoju muzyki współczesnej oraz wspieranie działań twórczych związanych z muzyką, sztuką, kulturą i edukacją. Repertuar NFM jest tak różnorodny, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Mało kto wie, że NFM jest wydawcą ogólnopolskiego miesięcznika „Muzyka w mieście”.

Filharmonia dysponuje aż czterema salami koncertowymi – Salą Wielką (Koncertową) na 1800 osób oraz Salą Kameralną, Salą Czerwoną i Salą Czarną. W sali kameralnej odbywają się koncerty kameralne, recitale i spektakle multimedialne. W budynku mamy też sale prób. Oprócz własnego programu artystycznego, obejmującego zarówno utwory klasyczne, jak i współczesne z całego świata, organizuje międzynarodowe festiwale muzyczne, konkursy i warsztaty dla młodych muzyków. Obecnie Narodowe Forum Muzyki koordynuje aż 9 ogólnoświatowych wydarzeń takich jak Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Jazztopad, czyli wielki festiwal jazzowy, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Forum Musicum, Leo Festiwal, Akademia Muzyki Dawnej, Festiwal Noworoczny NFM, Singing Europe. Narodowe Forum Muzyki organizuje działalność różnorodnych zespołów instrumentalnych i wokalnych takich jak chór melomana, NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna, Wrocławska Orkiestra Barokowa czy Lutosławski Quartet.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i jego repertuar

Narodowe Forum Muzyki Wrocław we Wrocławiu jest nieocenioną instytucją kultury, która oferuje ludziom z całego świata możliwość doświadczenia jednych z najlepszych współczesnych wykonań muzyki w Europie.

koncert w narodowym forum muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki Wrocław (NFM) to światowej klasy instytucja muzyczna zlokalizowana w samym sercu pięknego Wrocławia. NFM jest gospodarzem wielu prestiżowych wydarzeń i siedzibą renomowanej Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej. Ta kultowa orkiestra zachwyca publiczność od momentu jej powstania w 1945 roku i nadal urzeka melomanów z całego świata. Repertuar Narodowego Forum Muzyki jest niezwykle różnorodny. W 2023 roku na scenach NFM wystąpią między innymi Artur Andrus, Glenn Miller Orchestra, Grzegorz Turnau z trasą Znów Wędrujemy Live, a także odbędzie się koncert Serwus Madonna – piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk. Znaczne możliwości akustyczne sal koncertowych pozwalają na realizowanie wspaniałych muzycznych wydarzeń. Filharmonia jest zaangażowana w liczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży jak Pośpiewaj mi Mamo, Pośpiewaj mi Tato, czy Akademia Chóralna.

Obecnie dyrektor NFM to Andrzej Kosendiak – dyrygent i pedagog. NFM może poszczycić się także wspaniałymi organami, które brzmieniem, kolorystyką dźwięku i częstotliwością przewyższają całą orkiestrę symfoniczną. Ich stylistyka utrzymana jest w stylu francuskich organów z XIX i XX wieku. Mają 80 głosów i 84 rzędy piszczałek co daje razem 4700 sztuk tych elementów. Najdłuższa piszczałka ma 12 metrów a najmniejsza zaledwie 11 milimetrów. W salach NFM oprócz koncertów symfonicznych odbywają się spotkania, wykłady, konferencje, a także rodzinne zwiedzania.

NFM – jedyne takie miejsce na mapie Dolnego Śląska

Województwo dolnośląskie może poszczycić się miejscem, gdzie odbywają się liczne muzyczne wydarzenia na światowym poziomie. NFM jest członkiem zrzeszenia filharmonii polskich, do którego należy 5000 organizacji. Warto zwrócić również uwagę nie tylko na walory muzyczne, ale również architektoniczne. Autorem projektu architektonicznego budynku jest Stefan Kuryłowicz, a muzyczną inspiracją było pudło rezonansowe skrzypiec oraz klawiatura fortepianu. Wizyta we wrocławskim NFM to obowiązkowy punkt kulturalny w czasie wycieczki do stolicy Dolnego Śląska. Filharmonia znajduje się na placu Wolności, skąd bardzo blisko można przespacerować się na rynek Starego Miasta. Niezależnie o tego czy jesteśmy miłośnikami muzyki klasycznej, czy uwielbiamy jazz, z pewnością zaskoczy nas jakość koncertów, a także nagłośnienie.

publiczność narodowego forum we Wrocławiu

Na scenach sal NFM odbywają się też różne koncerty sezonowe jak na przykład koncerty kolęd w okresie świątecznym. Na przestrzeni całego roku znajdziemy wiele interesujących koncertów i wydarzeń. NFM jest jednym z największych w całej Europie kompleksów z salami koncertowymi. Warto wspomnieć, że oprócz sal koncertowych znajdziemy tutaj studio nagrań, kameralną księgarnię, pokój VIP, a także restauracje bary, szatnie i sale ćwiczeń. Po wejściu do budynku niesamowite wrażenie robi foyer z otwartym wysokim sklepieniem. Można wstąpić i zobaczyć je podczas spaceru po Wrocławiu bez konieczności kupowania biletu na koncert. Bilety na wydarzenia można zarezerwować telefonicznie lub w kasie biletowej od poniedziałku do piątku: godz. 11.00–18.00 (z przerwą między 15.00 a 15.30) i w sobotę: godz. 14.00–19.30.