Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ogród japoński Wrocław – piękno natury na wyciągnięcie ręki!

Ogród japoński Wrocław – piękno natury na wyciągnięcie ręki!

Ogród japoński jest zlokalizowany we Wrocławiu w Parku Szczytnickim w niedalekiej odległości od bardzo popularnej i chętnie odwiedzanej Hali Stulecia. Park Szczytnicki to z kolei największy park stolicy Dolnego Śląska. Warto połączyć zwiedzanie kilku istotnych miejsc na mapie Wrocławia i odwiedzić Park Szczytnicki, Halę Stulecia i ogród japoński. To ciekawa wycieczka na cały dzień. Ogród japoński jest zdecydowanie miejscem wartym uwagi i jest odwiedzany licznie, każdego dnia zarówno przez turystów z całego świata, jak i mieszkańców Wrocławia i studentów.

Do ogrodu japońskiego bardzo łatwo się dostać zarówno samochodem, jak i rozbudowaną komunikacją miejską. W pobliżu ogrodu japońskiego znajduje się parking, z którego szybko można dostać się do ogrodu oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. Można wysiąść na przystanku hala stulecia, gdzie dojeżdżają tramwaje linii 1, 2, 4 i 10 lub na przystanku 8 maja, gdzie dostaniemy się tramwajem 9, 17 i 33. Dojeżdżają tutaj także autobusy linii 145 i 146 z pięknej dzielnicy Wrocławia – Biskupina. Warto przejść się po tym wspaniałym miejscu, aby poczuć się odrobinę jak w kraju wschodzącego słońca, czyli Japonii. Ogród japoński Wrocław jest wzorowany na projektach oryginalnych azjatyckich ogrodów. Każdy z elementów jest wykorzystywany również w japońskiej sztuce ogrodowej, dlatego każdy miłośnik kultury orientalnej będzie zachwycony wycieczką do ogrodu japońskiego.

Historia ogrodu japońskiego we Wrocławiu

Początki ogrodu japońskiego sięgają aż do 1913 roku, kiedy to była organizowana w parku szczytnickim wystawa światowa. Ogród japoński został stworzony przez hrabiego Fritza von Hochberga, z udziałem japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po Wystawie światowej większa część elementów dekoracyjnych została zabrana, a w 1944 roku zdecydowano się na odbudowę ogrodu japońskiego. Przy odbudowie ogrodu obecni byli Japończycy, którym bardzo zależało na dokładnym odwzorowaniu ogrodów japońskich.

ogród japoński

W ogrodzie japońskim mamy około 200 gatunków roślin, z czego część zachowała się jeszcze z 1913r. Około 30 gatunków takich jak szupin chiński, czy miłorząb dwuklapowy pochodzą z dalekiego wschodu, a układ alejek, kamienne latarnie, czy lokatorzy ogrodów japońskich, czyli karpie koi, to wszystko odpowiada oryginalnej japońskiej sztuce ogrodowej. W ogrodzie japońskim zostało połączone ze sobą kilka typów ogrodów – ogród publiczny, ogród wodny, ogród związany z ceremonią picia herbaty oraz kamienista plaża.

Ogród japoński we Wrocławiu – spacer alejkami

Do ogrodu japońskiego wchodzimy przez bramę wejściową. Urokliwymi licznymi alejkami ogrodu japońskiego można dostać się do centralnej części ogrodu. To właśnie tu znajduje się największa atrakcja, czyli most zwieńczony ozdobnym dachem. Most łączy dwa brzegi stawu. Spacerując dalej od mostku japońskiego, dostaniemy się do mis kamiennych, które służą do obmywania rąk wodą, latarni, kaskady męskiej i kaskady żeńskiej. Kaskada męska zgodnie z kulturą japońską jest gwałtowna, a kaskada żeńska płynie łagodnie. Obie łączą się ze sobą.

W czasie spaceru naszym oczom ukaże się również piękny pawilon herbaciany. W północnej części znajduje się altana, w której możemy odpocząć, podziwiając panoramę całego ogrodu. Należy pamiętać, że na terenie ogrodu japońskiego nie można przestawiać elementów architektonicznych ani wprowadzać sprzętu sportowego. Nie wolno wchodzić do strumieni i kaskad wodnych, łowić ryb, ani niszczyć roślinności. Niedozwolone jest także picie alkoholu. Miejmy na uwadze, że dużo gatunków rosnących w ogrodzie to rośliny endemiczne dla Japonii. Wszystko to działanie mające na celu ochronę znajdujących się w ogrodzie stawów, a także roślin, które nie zostały wybrane przypadkowo. Dbaniem o cały obiekt zajmuje się zarząd zieleni miejskiej. Warto zaznaczyć ten punkt na mapie naszej wyprawy, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w okolicy Hali Stulecia.

Kiedy można odwiedzić ogród japoński?

Ogród japoński we Wrocławiu jest otwarty od 1 kwietnia do 30 października od 9:00 do 19:00. Bilet normalny kosztuje 12 zł a bilet rodzinny, z którego warto skorzystać 32 złote. Dostępne są także bilety ulgowe. W ogrodzie japońskim dostępne są także bilety umożliwiające wielokrotne wejścia dla wszystkich tych, którzy zakochali się w jego architekturze oraz roślinności lub mieszkają w rejonie Hali Stulecia. Ogród japoński zachwyca swoją różnorodnością i pozwala przenieść się, chociaż na chwilę do Japonii, aby podziwiać jej kulturę i style ogrodnictwa.

ogród japoński wrocław

Warto zobaczyć tę część oryginalnej roślinności, która zachowała się od samego początku ogrodu i ma już ponad 100 lat. Spacerując alejkami ogrodu japońskiego, zauważamy japońskie uporządkowanie, nieprzypadkowość stylów, a wszystko jest urządzone z wielkim gustem – przystrzyżone żywopłoty, czy kamienne alejki. Ogród japoński kojarzy się z ciszą spokojem, a spacer po nim jest ogromną przyjemnością i możliwością obcowania z naturą. Ciekawostką jest, że co roku ogród japoński odwiedza 180 tysięcy osób.