Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ostrów Tumski we Wrocławiu — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu?

Ostrów Tumski we Wrocławiu — co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu?

Dasz się skusić na przechadzkę kamiennymi uliczkami oświetlanymi bajkową poświatą klimatycznych latarni? Co powiesz na zanurzenie się w bogatej historii miejsca, w którym narodził się Wrocław? A może masz ochotę posiedzieć pod pięknym platanem zdobiącym urokliwy tumski Plac Katedralny? Do dzisiaj nie rozstrzygnięto, kto przyczynił się do powstania Ostrowa Tumskiego. Ostrów Tumski jest zagadką dla historyków i jednym z atrakcyjniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Swoją bajkowością nieustannie zachwyca licznych odwiedzających – zakochanych w sobie i w urokliwych zakątkach par. Sprawdź, czym może zachwycić Cię ta najstarsza dzielnica Wrocławia.

Skąd pochodzi nazwa Ostrów Tumski?

Ostrów tumski to dawna nazwa oznaczająca „wyspę katedralną” (ostrów to ze staropolskiego „wyspa”, zaś „dom” z niemieckiego to „katedra”). Ostrów Tumski we Wrocławiu to najstarsza część miasta, która powstała pomiędzy ujściem Oławy, Ślęzy i Widawy do Odry. Ostrów Tumski powstał na wyspie – był jedną z wysp, które utworzyła rozgałęziająca się rzeka. Z czasem jedną z odnóg Odry zasypano, dzięki czemu Ostrów przestał być wyspą.

Ostrów Tumski Wrocław – co możesz tam zwiedzić?

Ostrów tumski leży w centrum Wrocławia (dojście z Rynku na Ostrów Tumski zajmuje około 20 minut). Ta zabytkowa część miasta jest jedną z jego największych atrakcji turystycznych przyciągającą regularnie mnóstwo gości z kraju i zagranicy. Turystów przyciąga urok bogatej, choć jeszcze nie do końca odkrytej historii tego miejsca, którą zauważa się w licznych budowlach sakralnych, uliczkach czy kamienicach oraz niezwykły klimat miejsca.

archikatedra ostrów tumski

W czasach pogańskich Ostrów Tumski był miejscem zamieszkania plemienia Ślężan. W średniowieczu swoją siedzibę mieli tutaj Piastowie. W XIV wieku Ostrów był z kolei ośrodkiem władzy kościelnej (cały teren sprzedano władzom kościelnym). Dlatego w Ostrowie Tumskim znajduje się tak wiele kościołów, w których podziwiać można najpiękniejsze pamiątki sztuki sakralnej. Na zwiedzanie najciekawszych zakątków tej najstarszej części Wrocławia należy poświęcić około 1,5 godziny. W tym czasie koniecznie zobacz miejsca takie jak:

  • Brama Kluskowa to miejsce, które łączy się z lokalną legendą o śląskim specjale – kluskach. Tuż nad bramą można dostrzec skamieniałą kluskę, która według legendy utknęła tam przez pewnego męża-niedowiarka.
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego to dom 12 tysięcy gatunków roślin i miejsce licznych imprez związanych nie tylko z zachwycającą florą.
  • Kościół pod wezwaniem św. Idziego jest najstarszym w pełni zachowanym budynkiem w Ostrowie Tumskim i najstarszą wrocławską świątynią. Łączy w sobie różne style architektoniczne co powoduje, że obecny kościół jest jedną z ciekawszych budowli we Wrocławiu i okolicach.
  • Plac kościelny, na którym znajduje się pomnik św. Nepomucena, męczennika uśmierconego za strzeżenie tajemnicy spowiedzi.
  • Archikatedra Św. Jana Chrzciciela to najważniejszy zabytek w Ostrowie Tumskim. Ta pierwsza w pełni gotycka budowla na ziemiach polskich ma bardzo bogatą historię. Wielokrotnie zmieniana i intensywnie rozbudowywana może pochwalić się wieloma kaplicami i wyposażeniem z różnych epok.
  • Latarnie gazowe na Ostrowie Tumskim – brukowane uliczki, mosty i liczne ścieżki to elementy cudownego czaru tej części miasta. Latarnie gazowe zapalane co wieczór przez ubranego w kapelusz i czarną pelerynę latarnika dopełniają uroku.

Oczywiście jedną z większych atrakcji Ostrowa jest Most Tumski.

Most Tumski, czyli wrocławski Most Zakochanych

XIX wieczny Most Tumski łączy Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Zwany jest często Mostem Zakochanych. Niepisana tradycja mówi, że zakochana para powinna zaczepić swoją kłódkę na moście, a kluczyk wyrzucić do Odry. Tylko to gwarantuje, że związek nie tylko przetrwa, ale będzie silny i pokona wszystkie przeciwności.

ostrów tumski nocą

Jeśli planujesz zawieszenie swojego własnego dowodu miłości na Moście Tumskim, wstrzymaj się. Od zakończenia jego remontu w 2020 roku wieszanie czegokolwiek na moście jest zabronione. Zakochanym pozostaje więc romantyczny spacer wśród zieleni oraz cieszących oczy zabytków architektury.

Kościół Świętego Krzyża

To wyjątkowy dwupoziomowy obiekt, który łączy w sobie dwa kościoły. Dolna część to kościół św. Bartłomieja, patrona dynastii Piastów śląskich. Część górna to właściwa część kościoła św. Krzyża.

Z kościołem św. Krzyża łączą się dwie ciekawe historie, które są próbą wytłumaczenia tak niecodziennej aranżacji świątyni. Legenda mówi, że dwa kościoły w jednym to próba kompromisu między uczczeniem znaku od Boga a realizacją obietnicy Henryka IV. To romantyczne wytłumaczenie negują jednak historycy, którzy są zdania, że kościół to sposób wybrany przez Henryka IV na obwieszczenie światu swojej potęgi. Bez względu na rzeczywistą przyczynę wzniesienia budowli, obecny kościół św. Krzyża jest chętnie odwiedzany ze względu na ciekawe elementy architektury i oryginalne perełki sztuki sakralnej.

Kościół św. Marcina

Ten jeden z najstarszych i jednocześnie najmniejszych kościołów we Wrocławiu zdobi wrocławski Ostrów Tumski już od XIII wieku. Zastąpił wtedy znajdujący się tam od przełomu X i XI wieku niewielki kościół, który służył jako kaplica zamkowa. Przeznaczenie kościoła św. Marcina zmieniło się z czasem, ponieważ równolegle budowano okazały kościół św. Krzyża. Mimo swojej zewnętrznej skromności, wewnątrz kryje jedną z najwybitniejszych na Śląsku gotyckich dekoracji architektonicznych wykonanych z kamienia.

Koniecznie odwiedź to klimatyczne miejsce we Wrocławiu. Ostrów Tumski z pewnością zachwyci Cię tak bardzo, że będziesz tutaj wracać przy każdej możliwej okazji.