Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ścieżki rowerowe we Wrocławiu – jest w czym wybierać!

Ścieżki rowerowe we Wrocławiu – jest w czym wybierać!

Czy wiedzieliście, że mapa wrocławskich tras rowerowych to w sumie ponad 1000 kilometrów? Zdecydowanie każdy rowerzysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Niektóre drogi są bardziej turystyczne i można spokojnie przejechać je rowerem miejskim, a inne, biegnące przez wały rzeczne lub parki, są dłuższe i będą lepsze dla wprawionych kolarzy. Wycieczka rowerowa to doskonały sposób na spędzenie udanego weekendu lub popołudnia z przyjaciółmi, lub rodziną, a także okazja na zobaczenie Wrocławia z nieco innej perspektywy. Dodatkowo Urząd Miejski wydał mapę zawierającą zarówno wszystkie trasy rowerowe w mieście, jak i stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Mapa jest dostępna w formie papierowej i elektronicznej. Znajdziemy tam szlaki rowerowe we Wrocławiu i okolicach oraz kontrapasy, czyli miejsca, gdzie w specjalnie wyznaczonych strefach na drogach jednokierunkowych można poruszać się rowerem pod prąd, czyli tak zwanym kontraruchem. Jest w czym wybierać, dlatego czas zaplanować wycieczkę!

Rowerowy Wrocław – trasy i ścieżki dla rowerzystów

Pierwsza z ciekawszych tras to pętla wokół Wrocławia. Trasa ma 38 kilometrów i przebiega przez Park Skowroni, Południowy oraz Biskupi. Po drodze warto zatrzymać się w jednym z nich. Cała droga zajmie od 2 do 4 godzin w zależności od tempa i ilości przystanków. Kolejna ciekawa wycieczka z rowerowej mapy Wrocławia to trasa wokół Odry. Wszystkie ścieżki wokół rzeki mają długość 27 kilometrów, ale można tę trasę podzielić na odcinki odpowiadające naszym możliwościom. Ścieżka wzdłuż Odry to bardzo przyjemna trasa, która z pewnością przypadnie każdemu do gustu.

rodzina na rowerach we Wrocławiu

Dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta, ciekawą propozycją będzie trasa biegnąca od ulicy Księcia Witolda do Lasku Pilczyckiego o długości 18 km. Zarówno do jazdy na rowerze, jak i na wycieczki piesze polecamy Pętlę wokół Wielkiej Wyspy o długości 13 km, którą można zacząć w charakterystycznym punkcie, czyli pod wrocławskim ZOO. Biskupin to zielona dzielnica Wrocławia, która bardzo zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz przejechać rowerem z północy na południe, wybierz trasę z Psiego Pola przez nadodrzański bulwar aż do parku Południowego. Trasa ma 13 kilometrów, a po drodze będziemy mieć różnorodne widoki. Jeśli macie ochotę na krótsze wycieczki lub wybieracie się na przejażdżkę z dzieciakami, możecie ograniczyć się na przykład do widokowego Parku Szczytnickiego, lub terenów wokół Hali Stulecia.

Trasy rowerowe Wrocławia warte uwagi

W najnowszej wersji mapy Rowerowej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu znajdziemy też trasy rowerowe wokół Wrocławia. Pierwszą z nich jest Twierdza Wrocław licząca 54 kilometry i dająca możliwość zwiedzenia aż 30 obiektów militarnych. Kolejna trasa to rowerowy Szlak Odry biegnąca od granicy z Czechami (ujścia Warty) do odcinka ujściowego Bałtyku. Trzecia najdłuższa propozycja dla wprawionych cyklistów to międzynarodowy szlak EuroVelo 9. We Wrocławiu zaczyna się na północy, następnie jedziemy przez Pawłowice, Psie Pole, Zacisze w stronę Krzeptowa. Cała trasa to 2000 kilometrów od Gdańska w Polsce do Chorwacji.

Szlaki rowerowe we Wrocławiu – turystyczne i widokowe

Wrocław posiada jedne z najlepszych tras rowerowych w Polsce, oferując różnorodne ścieżki dla rowerzystów do zwiedzania. Wrocławskie trasy rowerowe oferują coś dla każdego typu rowerzysty, od krótkich dojazdów do pracy po długodystansowe trasy widokowe. Ruch rowerowy jest w mieście dość powszechny, więc rowerzyści znajdą tu wiele miejsc do zwiedzania. Dla tych, którzy szukają bardziej relaksującej jazdy, istnieje kilka spokojnych tras, które prowadzą rowerzystów przez zielone parki i zabytki mieście. Niezależnie od tego, czy szukasz spokojnej przejażdżki, czy trasy pełnej przygód, Wrocław ma coś do zaoferowania każdemu rowerzyście. Mamy do wyboru dużo utwardzonych tras, które nie będą trudne do pokonania.

rowerzystka na ścieżce rowerowej we Wrocawiu

Szczególnie urokliwe trasy rowerowe Wrocławia to te biegnące wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Pozwalają się uspokoić, odetchnąć po całym tygodniu pracy lub cieszyć się aktywnością fizyczną w czasie urlopu w mieście. Trasy rowerowe we Wrocławiu i wokół mają różne stopnie trudności, dlatego niezależnie czy szukamy rodzinnej wycieczki, czy bardziej wyczynowego sposobu na spędzenie dnia znajdziemy swój idealny pas rowerowy.

Ścieżki rowerowe we Wrocławiu polecają się na wycieczki z dziećmi

Na rodzinny wypad Wrocław oferuje niesamowity wybór ścieżek rowerowych, które ułatwiają poruszanie się z dziećmi. Po drodze jest wiele przystanków, gdzie można zrobić sobie przerwę na lody lub nawet urządzić piknik w parku. To świetny sposób na spędzenie czasu razem jako rodzina i odkrycie wszystkiego, co Wrocław ma do zaoferowania. Trasy są w większości płaskie, co czyni je odpowiednimi dla rodzin z dziećmi w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Jeśli szukasz łatwej trasy, Wyspa Słodowa jest doskonałym wyborem – jej spokojne otoczenie nad wodą sprawia, że jest to idealne miejsce na spokojne wycieczki rowerowe. Po drodze jest mnóstwo miejsc do zatrzymania się, więc na pewno każdy znajdzie coś interesującego!