Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Sky Tower Wrocław – najbliżej nieba!

Sky Tower Wrocław – najbliżej nieba!

Sky Tower to najwyższy budynek we Wrocławiu i jednocześnie najpopularniejszy punkt widokowy na mapie stolicy Dolnego Śląska. Jeśli szukasz miejsc, które są niezbędne do zobaczenia, dobrze trafiłeś. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Wrocławiu, więc jeśli jesteście na etapie planowania trasy koniecznie uwzględnijcie wieżowiec Sky Tower na swojej drodze. Sky Tower poza funkcją widokową, pełni również funkcję mieszkalną, handlowo usługową oraz biurową.

Lokalizacja Sky Tower

Budynek znajduje się przy ulicy Powstańców Śląskich 95 na Osiedlu Południe we Wrocławiu, jednak można się do niego dostać również od strony ulicy Gwiaździstej, Szczęśliwej oraz Wielkiej. Lokalizacja jest dogodna, ze względu na możliwość dojazdu komunikacją miejską. Tuż pod wieżowcem znajduje się przystanek tramwajowy linii 14, 17, 20 i 7. Do Sky Towera dostaniesz się także autobusami A, D, 125, 325, 144. Spacer z wrocławskiego rynku do Sky Tower zajmie nam 30 min i będzie z pewnością udaną przechadzką w ciepły słoneczny dzień. Najwyższy wieżowiec we Wrocławiu ma 212 metrów wysokości i 51 pięter. W podziemiach wieżowca znajduje się wielopoziomowy parking, na którym bezpiecznie można zostawić swój samochód. Pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, więc jeśli potrzebujesz postoju tylko na czas podziwiania widoków na 49. piętrze, godzina w zupełności powinna Ci wystarczyć.

Historia Sky Tower Wrocław

Zgodę na zbudowanie Sky Tower uzyskano 10 sierpnia 2007 r. i pod koniec tego samego roku rozpoczęły się prace. Początkowo projekt Sky Tower zakładał, że będzie miał on 258 metrów wysokości. Wtedy byłby wyższy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Budynek miał mieć również pięć wież. Ze względów finansowych budynek został przeprojektowany, ostatecznie ma 212 metrów wysokości i jedną wieżę 92 m wraz z żaglem, w którym znajdują się pomieszczenia biurowe i podestem, który został przeznaczony na centrum handlowe. Budowę całego kompleksu zakończono w maju 2012 r. Wieżowiec składa się z czteropiętrowego segmentu B1, w którym znajduje się galeria handlowa oraz kręgielnia, budynku B2, który liczy 51 pięter – na niższych piętrach znajdziemy pomieszczenia biurowe a na wyższych oszklony taras widokowy i klatka meteorologiczna oraz segmentu B3 mającego 19 pięter. W budynku B3 znajdują się apartamenty i biura.

sky tower wrocław

W Sky Tower znajduje się w sumie 238 apartamentów mieszkalnych, można je kupić lub wynajmować krótko i długoterminowo. Na 48. piętrze znajduje się najwyżej położony apartament mieszkalny w Europie. Wygląd budynku nie wszystkim przypadł do gustu, wiele osób twierdzi, że jest to najbrzydszy budynek na mapie Wrocławia, który dodatkowo zabiera światło w mieszkaniach w blokach najbliżej położonych. Bez wątpienia jest to bardzo nowoczesny budynek, który od razu rzuca się w oczy. Przed głównym wejściem znajduje się imponująca czterometrowa rzeźba Profil Czasu, do której stworzenia inspiracją był obraz Trwałość Pamięci Salvadora Dalego.

Sky Tower stoi obecnie na miejscu po poprzednim najwyższym budynku we Wrocławiu o nazwie Poltegor. W 2007 r. wieżowiec został rozebrany, co było głośnym wydarzeniem, ponieważ na dzień przed rozbiórką zorganizowano wielką inscenizowaną akcję przeciwpożarową razem z kontrolowanym pożarem na 15 piętrze oraz koncertem zespołu IRA na dachu płonącego budynku.

Sky Tower – wyjątkowe położenie i punkt widokowy

Budynek Sky Tower Wrocław jest widoczny praktycznie z każdej dzielnicy we Wrocławiu, a także z dróg S5 i S8 oraz autostrady A4. W dni z dobrą widocznością Sky Tower jest widoczny także ze Śnieżki w Karkonoszach. We wnętrzu budynku znajdziesz punkt widokowy, na który można wjechać przeszkloną windą. Znajduje się on na wysokości 200 m. Bilety można nabyć w kasie biletowej lub od niedawna online na konkretną godzinę. Dzieci do lat 3 mogą wjechać na punkt widokowy gratis, bilet ulgowy kosztuje 15 zł a normalny 23 złote. Godziny otwarcia to poniedziałek – czwartek 9:00-21:00, piątek – sobota 9:00-22:00 i niedziela 10:00 – 22:00. Warto zakupić bilety bezstresowo przez Internet, ponieważ w punkcie sprzedaży biletów mogą zdarzyć się długie kolejki zwłaszcza w weekendy i w dni z dobrą widocznością. Jest też dostępna oferta dla grup zorganizowanych.

sky tower we wrocławiu

Wjazdy odbywają się co pół godziny, a na górze można przebywać maksymalnie 20 min. W punkcie widokowym nie ma kawiarni jak w dawnym Poltegorze, są natomiast wygodne sofy, na których można usiąść i podziwiać Wrocław. Z 49 piętra można podziwiać wiele ważnych okolic na mapie Wrocławia takich jak rynek, Ostrów Tumski, Dworzec, czy górę Ślęża. Czasami punkt widokowy przypomina pokład samolotu, ponieważ można podziwiać chmury znajdujące się kilka metrów niżej. Warto wybrać się na punkt widokowy, aby podziwiać zachód słońca, widoki są wtedy najpiękniejsze. Jeśli planujesz odwiedzić Wrocław ze swoją drugą połówką, wjazd na punkt widokowy w Sky Towerze w czasie zachodu słońca będzie niezwykle romantycznym przeżyciem. Dodatkowo można wynająć na dzień lub dwa apartament widokowy, w którym będą czekały na Was płatki róż, butelka wina i wanna przy samej szybie.