Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Promenady wrocławskie i inne miejsca na spacer w stolicy Dolnego Śląska

Promenady wrocławskie i inne miejsca na spacer w stolicy Dolnego Śląska

Jeśli kochasz poznawać nowe miejsca spacerując, Wrocław jest miastem dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy lubisz klimatyczne, ustronne ścieżki; turystyczne, pełne życia trasy; romantyczne, miejskie wyprawy we dwoje, czy spacery krajoznawcze napakowane zabytkami i wiedzą historyczną. We Wrocławiu możesz znaleźć to wszystko i jeszcze więcej. Sprawdź kilka popularnych opcji na spacer w mieście nazywanym Wenecją Północy, z których każda ma nieco inny klimat, ale wszystkie – coś ciekawego do zaoferowania.

Spacer promenadą Staromiejską

Promenada Staromiejska to pas zieleni, znajdujący się na Starym Mieście wzdłuż fosy. Jest przeznaczona dla ruchu pieszych oraz rowerzystów. To najstarsza tego typu trasa spacerowa we Wrocławiu. Otacza ją bujna zieleń (zapierające dech kasztanowce i platany) oraz imponujące budowle, pomniki i zabytki.

Rozpoczyna się na moście gen. Władysława Sikorskiego i przebiega m.in.  przez plac Jana Pawła II, ulicę Świdnicką, Oławską i Purkyniego oraz bulwar Dunikowskiego. Kończy się na zabytkowym (najstarszym we Wrocławiu) moście Piaskowym.

Promenada Krzycka — nowe miejsce na pieszą wędrówkę

Promenada Krzycka to ponad siedmiokilometrowa trasa, która powstała na terenie historycznego szlaku spacerowego o nazwie Hugo Richter Weg, biegnącego wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia z początku XX w. Podobnie jak w przypadku promenady Staromiejskiej, władze miasta dbają tu o mnóstwo zieleni i umożliwiają poruszanie się zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

spacer promenadą wrocławską
Spacer promenadą we Wrocławiu

Początek promenady Krzyckiej znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej, natomiast koniec – na Tarnogaju. Ścieżki biegną także przy ul. Śliwkowej, Ziębickiej i Gazowej.

Ostrów Tumski — klimatyczny, zabytkowy, tajemniczy

Niemal każdy, kto odwiedził już Ostrów Tumski, zapytany o wrażenia z tego miejsca odpowie, że ma ono niepowtarzalny klimat. Faktycznie jest to część Wrocławia, której specyficzna atmosfera zapada w pamięć każdemu. Wieczorami palą się tu gazowe latarnie, a cały Ostrów Tumski naszpikowany jest zabytkami.

Znajdują się tutaj:

 • Kościół p.w. św. Idziego z XIII wieku
 • Kościół p.w. św. Marcina
 • Pozostałość książęcego zamku Piastów
 • Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja
 • Pomnik św. Jana Nepomucena
 • Brama Kluskowa – będąc na miejscu, koniecznie zapoznaj się z legendą, od której wzięła swoją nazwę.
 • Most Tumski, czyli most zakochanych

Ciekawostka!

Czy wiesz, że Ostrów Tumski był kiedyś wyspą? Jednak, kiedy zasypano jedną z odnóg Odry, został włączony do lądu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Znajduje się na terenie Ostrowa Tumskiego i może stanowić odskocznię (szczególnie w sezonie) od pozostałych, tłumnie odwiedzanych miejsc.

To oaza zieleni w centrum miasta, w której sezon trwa od początku kwietnia do końca października (jest otwarta również w różnego rodzaju święta).

Ogród podzielony jest na działy, posiada też własne wystawy i imprezy tematyczne. Można w nim podziwiać czy też fotografować naprawdę wspaniałe i nierzadko bardzo egzotyczne rośliny, a po spacerze udać się na lody, sałatkę czy kawę z ciastem, dostępne w ogrodowym lokalu.

Spacer bulwarami nad Odrą

Nadodrzańskie bulwary to kompleks deptaków nad rzeką w samym centrum Wrocławia. Choć jest tutaj wiele miejsc do stacjonarnego wypoczynku, idealnie nadają się również na spacer.

W niedalekiej odległości od Bulwarów znajduje się Panorama Racławicka i Hala Targowa, które śmiało możesz włączyć do trasy spacerowej.

Jeśli spacer po lądzie to dla Ciebie za mało, z bulwarów możesz wskoczyć na statek czy katamaran i wybrać się w rejs po Odrze.

Park Szczytnicki — największy park we Wrocławiu

Ponad stuhektarowy park Szczytnicki znajduje się w niedalekiej odległości od ścisłego centrum miasta i oprócz wielu kilometrów ścieżek wśród zieleni, oferuje place zabaw czy wejście do ZOO.

park szczytnicki we wrocławiu
Park Szczytnicki we Wrocławiu

Jeśli wybierasz się do Wrocławia z całą rodziną, a Twoje dzieci przemieszczają się jeszcze w wózkach – wybierz północną część parku. Znajdziesz tam długie aleje, na które rzadko zapuszczają się rowerzyści i mnóstwo miejsca do zabawy dla swoich pociech.

Promenady Wrocławia i inne miejsca na spacer — krótkie podsumowanie w 6 punktach

 1. Promenada Staromiejska jest długą trasą dla wielbicieli historii, turystów, którzy lubią spacery wśród zieleni i nie stronią od tłumów oraz dla rodzin z dziećmi.
 • Trasa Krzycka to nowa promenada idealna na spacer i na wycieczkę rowerową.
 • Ostrów Tumski to zabytkowa część Wrocławia. Idealna na wieczorny spacer dla par.
 • Ogród Botaniczny — na spacer dla każdego, kto marzy o ustronnym, spokojnym miejscu na pieszą wycieczkę. Dobry wybór również dla rodzin z dziećmi.
 • Bulwary nad Odrą to swego rodzaju puls miasta, z reguły jest tam tłoczno i wesoło.
 • Park Szczytnicki — największy park we Wrocławiu dla turystów w każdym wieku.

Udanych spacerów!