Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Teatr lalek Wrocław – sztuka, która zachwyci najmłodszych

Teatr lalek Wrocław – sztuka, która zachwyci najmłodszych

Wrocławski Teatr Lalek zachwyca, bawi i uczy najmłodszych widzów już od ponad 75 lat. Dyrektorem naczelnym jest Janusz Jasiński, a dyrektorem artystycznym wrocławskiego Teatru Lalek jest Jakub Krofta, który dba o wysoki poziom artystyczny sceny wrocławskiego Teatru Lalek. Kierowniczką literacką jest Maria Wojtyszko. Spektakle są w większości pisane na zamówienie i wykraczają poza konwencję tradycyjnego teatru lalkowego. Dodatkowo wrocławski teatr lalki jest wspierany przez działanie Muzeum Lalek, gromadzącego najbardziej wartościowe estetycznie i cenne historycznie lalki i rekwizyty z przedstawień WTL. To właśnie we wrocławskim teatrze lalek powstały jedne z najważniejszych polskich spektakli lalkowych XXI wieku takie jak Ostatnia Ucieczka na podstawie twórczości Brunona Schulza, a także adaptacje opowieści z kanonu literatury dziecięcej, czyli Konik Garbusek, czy baśnie takie jak Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach oraz Piękna i Bestia. Oprócz klasycznych baśni można tutaj zobaczyć współczesne sztuki napisane specjalnie dla teatru lalek, które kierowane są do szerokiej publiczności – od niemowlaków po dzieci starsze i rodziców.

Wrocławski Teatr Lalek – przedstawienia o ogromnym potencjale edukacyjnym

Teatr Lalek we Wrocławiu mieści się w pięknym neobarokowym budynku przy Placu Teatralnym 4. Teatr lalek gra tradycyjne bajki, jak i nowoczesne spektakle podzielone na odpowiednie kategorie wiekowe skierowane do konkretnej grupy widzów. W 1995 roku powstała przy teatrze dziecięca akademia artystyczna, która edukowała artystycznie dzieci. Obecnie są organizowanie całorocznie różnorodne warsztaty teatralne kształcące dzieci i młodzież, a także działa projekt Teatr Wrażliwy, w ramach którego są organizowane warsztaty i spektakle dla dzieci z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dla niemowlaków.

teatr lalek

Teatr lalek czynnie zajmuje się edukacją artystyczną najmłodszej publiczności, a spektakle są budowane na bazie form łączenia planu lalkowego z aktorskim. Wrocławski Teatr Lalek może się poszczycić trzema scenami stałymi oraz mobilną sceną plenerową, która działa w okresie wakacyjnym i jest sezonową sceną letnią. Bardzo ważnym przedstawieniem był Śmieszny Staruszek Tadeusza Różewicza oraz Książę Portugalii. Na scenie zaczęły pojawiać się również premiery dyplomów studenckich. Warto odwiedzić Wrocławski Teatr Lalek przy okazji pobytu w stolicy Dolnego Śląska, biorąc pod uwagę zarówno działania dokonane przez poprzednią dyrekcję teatru, jak i obecną, która dba o reputację teatru i przygotowuje przedstawienia skierowane indywidualnie do danej grupy wiekowej.

Działalność Wrocławskiego Teatru Lalek

Aktualnie grane spektakle realizują wizję społeczną i poruszają trudne tematy dla młodszych i nieco starszych dzieci, takie jak trudne relacje rodzinne, osamotnienie, trudności w nawiązywaniu relacji społecznych, bezdomność, migracje czy problemy ekologiczne. Przedstawienia są atrakcyjne wizualnie, a także bardzo wartościowe. Dzieci mogą zobaczyć bogactwo form artystycznych i połączenie tradycyjnego spektaklu z takimi efektami jak projekcje multimedialne czy taniec współczesny. Wrocławski Teatr Lalek ma w swoim repertuarze adaptacje utworów klasycznych, spektakle własne, jak i zagraniczne, a idąc z duchem czasu, nie zamyka się na nowe tendencje repertuarowe. Poza spektaklami teatr lalek współpracuje stale z dziećmi z ośrodków opiekuńczych, z maluchami z problemami sensorycznymi, a także dba o to, aby przedstawienia były dostępne dla dzieci z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Spektakle są wtedy przedstawiane z audiodeskrypcją.

Dla kogo Wrocławski Teatr Lalek?

Mimo że większość widzów teatru pochodzi z Wrocławia i Dolnego Śląska, 20% widzów jest spoza tego obszaru. Teatr lalek jest doceniany nie tylko przez widzów, ale i krytyków na terenie całej Polski. Przedstawienia są ambitne, a jedne z najlepszych realizacji są nagradzane na różnorodnych konkursach, dzięki czemu teatr lalek przyciąga pojedynczych widzów oraz grupy szkolne i przedszkolne. Bilety na warsztaty i spektakle są dostępne w Biurze Organizacji Widowni, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Kasa biletowa jest otwarta od wtorku do piątku od 9:00 do 14:00 i od 16:30 do 19:00 oraz na godzinę przed spektaklem. Bilet normalny kosztuje 35 złotych a ulgowy 32 złote. Wrocławski Teatr Lalek cały czas przyciąga szerokie grono odbiorców i jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, warto wybrać się na spektakl ujęty w repertuarze podczas wycieczki do Wrocławia. Będzie to niestandardowa forma spędzenia czasu, inna od popularnych dziecięcych atrakcji, ale bardzo wartościowa, która na pewno zaciekawi młodych widzów. Repertuar oraz kategorie wiekowe i opis spektakli można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej teatru. Zawsze znajdzie się coś wartego uwagi – tradycyjna bajka, baśń lub coś nowoczesnego. Warto zapoznać się też z bogatą historią tego miejsca i poczuć klimat budynku, w jakim znajduje się teatr. To z całą pewnością ważne miejsce na mapie Wrocławia.