Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zabytki Wrocławia, które sprawią, że się w nim zakochasz

Zabytki Wrocławia, które sprawią, że się w nim zakochasz

Czy lubisz romantyczne spacery brukowanymi uliczkami, subtelną grę świateł na kolorowych fasadach kamieniczek i bliskie spotkania z historią? Stolica województwa dolnośląskiego ma to wszystko i od lat skutecznie kusi turystów, którzy bez trudu realizują wszystkie swoje kulturalne potrzeby w różnych częściach miasta.

Urzekający opowieściami i tętniący życiem Wrocław nigdy nie przestaje zadziwiać. Bez względu na porę roku, stolica Dolnego Śląska emanuje charakterystycznym klimatem, który oczarowuje swoich odwiedzających każdego dnia. Co koniecznie zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Polski? Jakie atrakcje turystyczne są szczególnie warte odwiedzenia we Wrocławiu?

Od czego zacząć zwiedzanie Wrocławia?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Jeśli jedziesz do jednego z najstarszych polskich miast, pełnego ciekawych obiektów, zacznij zwiedzanie od jego serca — rynku. Centrum miasta od razu Cię oczaruje.

Wrocławski Rynek to tętniąca życiem centralna część miasta z gotyckim Starym Ratuszem, kolorowymi kamienicami i szklaną fontanną na placu Gołębim. Przejdź szlakiem wrocławskich krasnali i poznaj historyczne zabytki. Wrocław odsłoni przed Tobą wszystkie swoje sekrety.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieści się w Ratuszu, jednym z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce i jednym z ważniejszych zabytków stolicy Dolnego Śląska. Oryginalną atrakcją turystyczną jest stojąca przed ratuszem kopia średniowiecznego pręgierza.

W Muzeum zobaczysz wystawy twórców wrocławskich różnych epok. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Hala Stulecia

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia to jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Jest nie tylko bryłą o ponadczasowym wyglądzie, ale też sportową i kulturalną przystanią.

hala stulecie we wrocławiu
Hala Stulecia we Wrocławiu

Częścią Hali Stulecia jest wyróżniający się na tle tej części miasta Pawilon Czterech Kopuł. Utworzono go, aby zachwycał zarówno swoją sylwetką, jak i zgromadzonymi w nim przedmiotami. To miejsce, w którym z przyjemnością zatopisz się podziwianiu eksponatów twórców sztuki polskiej XX i XXI wieku.

A gdy już upojony kulturą opuścisz progi Hali Stulecia, zobacz, co może zaoferować Ci Wrocławska Fontanna Multimedialna. Pokazy multimedialne tej jedynej w swoim rodzaju instalacji możesz oglądać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Co godzinę nacieszysz swoje oczy piękną grą świateł, a Twoje uszy będą chłonąć dopasowaną do wizualnej uczty muzykę.

Muzea

Muzeum Sztuki Cmentarnej to Stary Cmentarz Żydowski — miejsce pełne sekretów i klimatycznych alejek usianych tajemniczymi rzeźbami nagrobnymi i przykładami małej architektury. To turystyczna perła nie tylko dla fotografów z pasją uwieczniających niezwykłe stele, kolumny czy obeliski.

Muzeum Narodowe — skarbnica sztuki polskiej i europejskiej licząca ponad 200 tysięcy obiektów, zamknięta w ciekawym XIX wiecznym gmachu. Każdy znajdzie tu coś, co poruszy jego estetyczną wrażliwość.

Nie tylko zabytki Wrocław ma do zaoferowania

Lubisz obcować z naturą i masz 4 wolne godziny? To koniecznie odwiedź wrocławskie ZOO! To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, dom dla 1100 gatunków zwierząt i towarzyszące wszystkiemu ciekawa architektura. Wejdź do jedynego w swoim rodzaju Afrykarium, którego budynek kojarzy się z Arką Noego.

Jeśli masz chwilę, przysiądź na ławce, rozkoszując się pięknem i zapachami kwiatów w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Lubisz robić zdjęcia? Przygotuj się do uchwycenia zachwycających klombów i urokliwych żelaznych mostków przerzuconych nad pokrytymi liliami wodnymi stawami. Uważaj, tutaj też gdzieniegdzie przycupnęły wrocławskie krasnale.

Jakie inne atrakcje Wrocławia warto odwiedzić?

Ostrów Tumski, czyli najstarsza część Wrocławia, zachwyca urokliwymi zakątkami, ciekawą architekturą, która stanowi piękne tło dla przeróżnych wydarzeń kulturalnych. Jej tajemniczego klimatu dopełniają zapalane codziennie przez odzianego w czerń latarnika lampy gazowe.

Centrum Historii Zajezdnia jest ciekawym miejscem spotkań oraz stałych i czasowych wystaw poświęconych powojennemu Wrocławiowi. Oferta Zajezdni dla odwiedzających jest imponująca — nauka, rozrywka oraz zabawa przeplatają się tutaj w różnych formach spędzania wolnego czasu.

Uniwersytet Wrocławski jest z kolei pełen fascynujących tajemnic.Koniecznie odwiedź słynne Oratorium Marianum, XVIII wieczną barokową aulę. Zajrzyj też do największej i najładniejszej na Dolnym Śląsku sali barokowej, reprezentacyjnej Auli Leopoldyńskiej. Swój spacer po muzeum zakończ wejściem na taras Wieży Matematycznej, skąd możesz podziwiać panoramę Wrocławia.

opera we wrocławiu
Opera we Wrocławiu

Neoklasycystyczny budynek Opery Wrocławskiej zapraszado swych wnętrz nie tylkomiłośników spektakli muzycznych, ale również chętnie gości miłośników historii tej wrocławskiej perły architektonicznej. Opera Wrocławska daje Ci niecodzienną możliwość zajrzenia w miejsca na co dzień niedostępne dla widzów — pracownie artystyczne czy scenę.

Dzielnica Czterech Wyznań (Dzielnica Wzajemnego Szacunku) to część Starego Miasta, którą naturalnie wyznaczyły 4 ulice: Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica, św. Mikołaja i św. Antoniego. Oryginalna nazwa Dzielnicy Czterech Wyznań wzięła się od sąsiadujących ze sobą czterech świątyń różnych wyznań nadających wyjątkowy klimat tej części Starego Miasta. Do zwiedzania Wrocławia nie trzeba szczególnie zachęcać. Po prostu zarezerwuj kilka godzin i przygotuj wygodne buty. Wszystkiego od razu nie zobaczysz, ale dzięki temu będziesz mieć pretekst, aby przyjechać tu ponownie.